Atlantic Council: Україна може швидко зібрати уряд технократів і почати реформи

Успіх партії президента на парламентських виборах дозволяє дуже швидко взятися за втілення потрібних змін.

Парламентські вибори в Україні стали великим кроком в бік демократії й реформ. Ще раз українські опитування виявилися на диво точними. Найбільшим сюрпризом стало те, що «Слуга народу» здобув більшість мажоритарних мандатів. Тож партія отримає більшість в парламенті.

Atlantic Council опитав експертів про те, що чекає Україну після виборів. Старший науковий співробітник американського аналітичного центру Андерс Аслунд зауважує, що дві третини нових депутатів Верховної Ради ніколи раніше не працювали в парламенті. Таким чином, вперше майже 30 років в українському законодавчому органі не будуть домінувати бізнесмени, які працюють лише на власні інтереси.

Читайте такожBloomberg: Новим надіям України доведеться пройти випробування жорстокою реальністю

«Масштаб перемоги й відсутність політичного досвіду робить формування технократичного уряду більш вірогідним. Можна буде швидко скасувати депутатську недоторканність і приструнити політичне фінансування. Володимиру Зеленському потрібно діяти швидко, щоб встановити верховенство закону, звільнити Генерального прокурора, розчистити митницю і провести економічні реформи, можливо почати пілотні продажі державних аграрних земель і пришвидшити приватизацію», - зауважив Аслунд.

Аналітик у сфері міжнародних справ і колишній прес-секретар ОБСЄ Михайло Боцюрків теж наголошує на першочерговості скасування депутатської недоторканності. Це крок, на його думку, може зробити парламент менш привабливим місцем для корупціонерів і олігархів, які звикли в ньому ховатися.

З іншого боку, для самого Зеленського ставки будуть дуже високими. Адже на відміну від його попередників, у нього не буде можливості звинувачувати у блокуванні необхідних законопроектів непримиренний парламент.

Читайте такожПосол ЄС в Україні перерахував ключові реформи для нової української влади

«Йому також варто утриматися від спокуси розправитися з опонентами, заборонивши їм обіймати державні посади через дискримінаційну політику люстрації. Так можна виключити дуже багато талановитих і досвідчених технократів, які гостро потрібні недосвідченій команді у спробах змінити найбільшу і найбіднішу країну Європи», - вказав експерт.

Колишній посол США в Україні Джон Хербст переконаний, що блискуча перемога «Слуги народу» на виборах дозволить президенту дуже швидко сформувати уряд. Крім того, це дає змогу обрати прем’єр-міністра-технократа, який зосередиться на реформах без роздумів про свою подальшу політичну кар’єру.

«Зеленський зробив чудовий вибір, коли призначив Айвараса Абромавічуса головою «Укроборонпрому», а Максима Нефьодова – головою Митної служби. Вибір прем’єр-міністра буде ще важливішим», - наголосив він.

Також Хербст зауважує, що проросійська «Опозиційна платформа — За життя» прийшла другою у виборчій гонці. Це може означати, що вона отримає крісло першого заступника голови Верховної Ради. Однак, результат партії на рівні 12,5% не дуже вражає.

«Це ще один важливий індикатор згасання впливу Кремля на Сході й Півдні України», - вважає Хербст.