Група «Першого грудня» піде до Литвина, щоб зупинити законопроект про мови

Група «Першого грудня» заявляє, що проект мовного закону, зареєстрований Ківаловим і Колесніченком, є наміром підмінити Конституцію, і вимагає зняти його з розгляду.

Про загрози прийняття цього закону вони мають намір роз’яснити особисто голові Верховної Ради Володимиру Литвину, повідомив черговий головуючий ініціативної групи «Першого грудня» Богдан Гаврилишин.

Зустріч відбудеться сьогодні, 23 травня, о 18.00 в кабінеті спікера парламенту, йдеться в переданому УНІАН повідомленні Ініціативної групи «Першого грудня».

Ініціативна група заявляє, що «запровадження в Україні статусу мов і порядку їх застосування, не передбачених ст. 10 Конституції України, слід кваліфікувати як зазіхання на основи конституційного ладу в Україні».

За словами Б.Гаврилишина, вони планують особисто пояснити В.Литвину загрози прийняття законопроекту про мови Ківалова-Колесніченка. «Протест на захист української мови повинен бути. Ми збираємося піти до голови Верховної Ради напряму, щоб сказати йому, що означає прийняти цей закон, як це розколе українське суспільство», - сказав він.

Учасники ініціативної групи «Першого грудня» - Б.Гаврилишин, кардинал Любомир Гузар, В’ячеслав Брюховецький, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Іван Дзюба, Мирослав Попович, Мирослав Маринович, Ігор Юхновський - апелюють «до почуття політичної відповідальності тих, хто буде вирішувати долю законопроекту. Ми хочемо застерегти, що в разі прийняття законопроекту С.Ківалова та В.Колесніченка він призведе до розколу в суспільстві, адже справжня мета цього законопроекту - «Геть українську мову!».

«Ми рішуче закликаємо зняти законопроект «Про засади державної мовної політики» з розгляду як такий, що суперечить основоположним принципам Конституції України і загрожує не тільки цілісності української держави, а й самому її існуванню», - наголошують учасники Ініціативної групи «Першого грудня».

На їхнє переконання, «проект Закону України «Про засади державної мовної політики» є фактично наміром підмінити Конституцію України. І хоч у ст. 4 його автори декларують, що «основи державної мовної політики визначаються Конституцією України», однак насправді закон претендує на те, щоб «засади (!) мовної політики» визначалися саме його, цього закону, нормами, а не Конституцією. Усупереч Конституції України та рішенню Конституційного суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99, автори законопроекту вводять у правове поле поняття «регіональна мова», «мовна група», «мовна меншина», «регіональна мовна група». Визначені Основним Законом засади мовної політики, таким чином, піддаються кардинальній ревізії».

«Обов’язок кожного відповідального громадянина - усі неподобства називати своїм іменем і вголос. І обов’язок громадян України - захищати гідність і честь, мову і культуру свого краю. Захищати духовну атмосферу треба так само наполегливо і постійно, як і захищати природне довкілля», - написав сьогодні в статті для УНІАН Євген Сверстюк (http://www.unian.ua/news/505103-mudrist-kremlya-sidit-u-bagatoh-golovah-scho-tyagnutsya-do-vladi.html). Він закликає прийти завтра до Верховної Ради о 13:00, щоб протестувати проти прийняття цього законопроекту, нагадують в Ініціативній групі.

Нагадаємо, що до створеної в 20-ту річницю референдуму ініціативної групи «Першого грудня» увійшли чільні представники національної інтелігенції. 5 квітня 2012 року в Києві ініціативна група «Першого грудня» провела Національний круглий стіл, на якому розпочала процес формування порядку денного для країни.

Як повідомляв УНІАН, народні депутати від Партії регіонів С.Ківалов і В.Колесніченко минулого року зареєстрували у Верховній Раді законопроект «Про засади державної мовної політики».

У пояснювальній записці зазначається, що в разі ухвалення законопроекту російська мова стане регіональною в 13 адміністративно-територіальних одиницях України (з 27-ми) - в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, АР Крим і містах Києві і Севастополі; кримськотатарська - в АР Крим, угорська - в Закарпатській області, румунська - в Чернівецькій. Інші мови традиційних національних меншин України одержать захист у менших адміністративно-територіальних одиницях.

У той же час Венеціанська комісія вважає, що в проекті закону недостатньо гарантій застосування і захисту української мови.

Законопроект про засади державної мовної політики є в порядку денному Верховної Ради на четвер, 24 травня.