Астрономи вперше засікли радіосигнал від екзопланети

Вчені змогли виявити сплеск випромінювання від зоряної системи, що містить так званий гарячий Юпітер.

За допомогою радіотелескопу астрономи вперше зафіксували радіосигнал від екзопланети, яка обертається навколо зірки в сузір'ї Волопаса.

Американські астрономи запевняють, що з цим відкриттям зробили перші кроки до використання піків радіовипромінювання для розкриття нових екзопланетних загадок, передає НВ.

"Спостереження за полярним сяйвом планети - найбільш багатообіцяючий метод виявлення екзопланетних магнітних полів", - пояснив астроном Корнельського університету Джейк Тернер і його колеги в своїй новій статті.

Коли зоряний вітер - заряджені частинки, які виходять від зірки-господаря, - потрапляє в магнітне поле планети, зміна їх швидкості може бути виявлено як вражаючі зміни в радіовипромінюванні, статистично описувані як "стрибкоподібні".

Власне магнітне поле Землі тріпоче і пищить, як інопланетні птахи, направляючи сонячний вітер. Ми також чули подібні крики з інших планет нашої Сонячної системи.

Звичайно, щоб виявити шепіт таких радіосигналів, що виходять від екзопланети, вченим спочатку потрібен спосіб вийти за межі всього шуму з Землі та інших місць. Кілька років тому для цього команда розробила конвеєрну програму BOREALIS.

Вже було кілька попередніх виявлень нових планет з використанням цього радіовипромінювання, в тому числі на початку цього року, коли астрономи зв’язали радіохвильову активність із взаємодією між магнітним полем зірки GJ 1151 і потенційною планетою розміром з Землю. Але все це ще належить підтвердити подальшими радіоспостереженнями.

Тепер же, використовуючи радіотелескоп LOFAR в Нідерландах, вчені змогли виявити сплеск випромінювання від зоряної системи, що містить так званий гарячий Юпітер - гігантський газовий гігант, який близький до того, щоб стати зіркою.

Читайте такожВчені виявили нову планету за допомогою радіосигналу

Виявлений ними сигнал є слабким, і його ще потрібно перевірити за допомогою інших низькочастотних телескопів, перш ніж дослідники зможуть підтвердити дійсне походження виявлених радіовипромінювання.

"Ми не можемо виключити зіркові спалахи як джерело викидів", - попереджають дослідники, але ймовірність викидів з планети залишається великою.

Якщо інші телескопи, такі як LOFAR-LBA і NenuFAR, зможуть підтвердити ці висновки, такі виявлення радіовипромінювання від екзопланет відкриють нову захоплюючу область досліджень, надаючи нам потенційний спосіб зазирнути далі в інопланетні світи.

Екзопланета, або позасонячна планета, - планета, що знаходиться поза Сонячною системою.

Вас також можуть зацікавити новини