Кому не загрожує повістка з 1 липня: хто не підлягає мобілізації

Розбираємо, хто не підлягає мобілізації за новим законом у липні 2025 і на яких підставах.

Після повномасштабного російського вторгнення розпочалася і триває мобілізація в Україні військовозобов'язаних громадян. Водночас під призов потрапляють не всі - деякі категорії військовозобов'язаних мають законні підстави для тимчасової відстрочки або ж звільнені від служби в армії взагалі. Розповідаємо, хто не підлягає мобілізації в Україні в липні 2025 року.

Хто не підлягає мобілізації з 1 липня 2025 року - список категорій

Повний список, хто не підлягає мобілізації в Україні, міститься у статті 23 закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Зокрема, до тих, хто звільняється від армії (тимчасово або назовсім) належать такі категорії:

  • якщо військовозобов'язаному вже є 60 років - це граничний вік служби в армії;
  • якщо медкомісія (ВЛК - військово-лікарська комісія) визнала військовозобов'язаного непридатним до військової служби - таке резюме медкомісія може дати, керуючись переліком захворювань, що звільняють від служби(наказ Міноборони N402);
  • якщо є тимчасова відстрочка від служби - її можна отримати за кількома підставами, переліченими в новому законі про мобілізацію.

Щодо останнього пункту, то найчастіше відстрочку від військової служби та мобілізації можна отримати в таких випадках:

  • якщо є інвалідність будь-якої групи або ж військовозобов'язаний тимчасово непридатний до служби;
  • якщо нести службу не дають змоги сімейні обставини - наприклад, у батьків 1-ша або 2-га група інвалідності або дружина має одну з груп інвалідності;
  • якщо у військовозобов'язаного є дитина до 18 років, яка має інвалідність, або дитина, старша за 18 років, з інвалідністю 1-ї або 2-ї групи;
  • якщо військовозобов'язаний також зобов'язаний утримувати трьох і більше дітей, яким ще немає 18 років.

Також відстрочку часто надають, якщо людина постійно доглядає за родичем, який не може забезпечити собі догляд, та на підставі загибелі військовослужбовця-родича під час виконання бойових завдань.

Не підлягають мобілізації також ті, хто заброньований підприємствами та органами влади.

Якщо говорити про непридатність, яка дає повне звільнення від армії - мається на увазі статус "Непридатний до військової служби" - то вона можлива виключно на підставі стану здоров'я. Тобто, якщо в людини виявлено захворювання за однією зі статей вищезгаданого наказу Міноборони, що визначає, як непридатну. Також визнати таким можуть і на підставі сукупності захворювань, але для цього потрібно проходити додаткове медичне обстеження.

Нагадаємо, що якщо ВЛК визнала людину непридатною до служби в армії, то такий висновок має затвердити Центральна ВЛК - без цього статус "Непридатний" не надається.

Раніше ми детально розповідали, кому буде надана відстрочка від мобілізації з 1 липня 2025 року та як її оформити.

Вас також можуть зацікавити новини: