З ухваленням нового закону про мобілізацію розширилися категорії чоловіків, які отримають відстрочку.
18 травня в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію. Він прибирав категорію "обмежено придатний" - чоловіки з таким статусом втратять відстрочку та мають повторно пройти медкомісію, де їх визнають придатними чи непридатними до служби.
Ми розібралися, хто ще втратить право на відстрочку, а хто за новим законом навпаки його отримає.
Після початку повномасштабної війни чоловіки призовного віку чоловіки почали більше вступати до ВНЗ для отримання відстрочки. Однак із набранням чинності новим законом деяких студентів зможуть мобілізувати. Тепер відстрочка надається лише учням на денній або дуальній формі, а також отримувачам вищого за попередній рівня освіти. Це означає, що друга або третя вища освіта більше не даватиме відстрочку, як і заочна форма.
Через зниження призовного віку позбудуться права на відстрочку чоловіки віком 25 і 26 років.
Також за новим законом багатодітні батьки втратять відстрочку, якщо мають заборгованість за аліментами. А ТЦК отримають доступ до реєстру боржників.
Ще одне нововведення - позбавлення відстрочки працівників підприємств, установ та організацій Міністерства оборони.
З ухваленням закону відстрочку від мобілізації у 2024 році отримають такі категорії:
Також відстрочка надається деяким силовиками і держслужбовцям. Підлягати мобілізації не будуть:
народні депутати;
судді;
уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
голова та інші члени Рахункової палати;
дипломатичні службовці;
працівники органів військового управління, військових частин Міноборони, ЗСУ, ДССТ, СБУ, СЗРУ, НГУ, Державної прикордонної служби, апарату МВС та експерти установ експертної служби МВС.
Право на відстрочку потрібно підтвердити в ТЦК, інакше людину можуть призвати на службу.
Для подружжя осіб з інвалідністю III групи ввели обмеження. Військовозобов'язані чоловіки отримають відстрочку лише в тому разі, якщо інвалідність дружини встановлено внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівки, кисті, стопи, одного з парних органів, психічного розладу при онкологічному захворюванні, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
Заява на відстрочку від мобілізації подається до ТЦК або СП за місцем обліку письмово. Для схвалення заявки потрібно надати документи, які підтверджують право на відстрочку. Це може бути свідоцтво про народження дітей, студентський квиток, висновок ВЛК про встановлення інвалідності.
За новим законом бронь від мобілізації надається працівникам важливих для країни підприємств. Усі заброньовані працівники повинні будуть перебувати на спеціальному обліку.
З набранням законопроєктом чинності бронь від мобілізації матимуть такі військовозобов'язані:
Раніше ми писали, з якими хворобами не беруть в армію.