Це сталося ще в грудні минулого року, але точна причина не може бути встановлена.
Американські військові втратили один зі своїх безпілотників Reaper через поломку деталі, внаслідок якої під час виконання завдання відвалився пропелер і бойовий БПЛА вартістю 13 мільйонів доларів здійснив аварійну посадку в Середземному морі.
Звіт ВПС США, опублікований минулого місяця, встановив, що дороговартісний інцидент, що стався в грудні 2024 року, був спричинений відмовою механічної деталі, що з'єднує двигун MQ-9A Reaper з його пропелером. Однак точну причину поломки встановити не вдалося, оскільки дрон не було піднято з дна, пише Business Insider.
Дрон належав 432-му авіакрилу авіабази Крідж у Неваді і мав виконати операційну місію 16 грудня над Середземним морем або в його районі. Апарат із дистанційним управлінням вилетів о 13:00 за часом Zulu (нульового меридіана) з невизначеного місця в зоні відповідальності Європейського командування.
Приблизно через чотири години польоту на крейсерській швидкості та висоті показники крутного моменту двигуна різко впали з нормального рівня до повного нуля всього за одну секунду. "MQ-9 втратив повітряну швидкість і почав неконтрольоване зниження", - йдеться у звіті.
У міру зниження оператори - бійці 20-ї ескадрильї атак з авіабази Вайтмен у Міссурі - протягом 16 хвилин намагалися відновити управління і тягу, але безуспішно.
Оператор зрозумів: двигун отримав внутрішні пошкодження, і його довелося вимкнути. Екіпаж ухвалив рішення про вимушену посадку в Середземному морі. Останні дані надійшли в момент, коли MQ-9 був уже за кілька секунд від удару об воду.
Жертв або шкоди цивільній власності зафіксовано не було. Вартість втраченого дрона становила 13 154 585 154 доларів (понад 540 мільйонів гривень), і він не був знайдений.
Повідомляється, що однією з причин може бути "відмова у вузлі Splined Coupling Assembly". Це "призвело до миттєвого і незворотного механічного роз'єднання двигуна і пропелера, спричинивши повну втрату тяги".
Однак компанія General Atomics, виробник MQ-9 Reaper, зі свого боку заявила, що найімовірнішою причиною стала відмова стопорного кільця Spiral Retaining Ring. Однак підтвердити це точно неможливо, оскільки уламки і всі докази залишилися на дні.
Раніше УНІАН повідомляв, що великі й дорогі дрони, на кшталт MQ-9 Reaper, стають марними. Їх просто стає легше збивати, тому Європа вже замислилася над тим, чи варто взагалі продовжувати їх закуповувати.
Крім того, ми розповідали, що Іран створив новий дрон, який може перехоплювати американські MQ-9 Reaper. Вони мають голівку самонаведення і можливість вражати цілі, що літають.