Вже кілька тижнів в українському інформаційному просторі обговорюють новий російський БПЛА, який пересувається значно швидше, ніж інші ворожі дрони. Зокрема йдеться про те, що можемо вважати його БПЛА з реактивним двигуном, чи баражуючим боєприпасом (за аналогією з КАБ). Тобто, є розуміння, що він може літати 300-500 кілометрів. Але, щоб якось чіткіше визначити цю зброю, треба розуміти, який саме двигун, його габарити тощо. Зараз про це інформації обмаль.
Були повідомлення, що це начебто розробка російської компанії "Кронштадт". Можливо, звідти й поширилась назва "Бандероль", адже у них дійсно є такий дрон, розроблений для доставки пошти в крайні райони півночі. Він літає по координатах і скидає відповідні вантажі, тобто, не має нічого спільного з тим БПЛА, про який зараз багато говорять в Україні.
Що ж до нього, то це якийсь міраж в інформаційному просторі.
Станом на зараз я не бачив якихось офіційних висновків по цьому виду озброєння, крім повідомлення, що таке стало з’являтись в Одеській області. Тобто, немає ніяких серйозних підтверджень та висновків щодо того, які у нього двигуни, якої він форми тощо.
Чи могли росіяни розробити такий БПЛА? Цілком ймовірно. Адже були повідомлення про те, що у 2023 році в іранському аерокосмічному інституті біля Тегерану демонстрували "Шахед" 238-й з газотурбінним двигуном. Наскільки я розумію, то був макет і в серію він не пішов. Але розвиватись в цьому напрямку – абсолютно логічно. І я давно кажу, що рано чи пізно БПЛА збільшуватимуть свою швидкість.
Торік вже були повідомлення, що по Харківській області літали дрони типу "Шахед" з газотурбінними двигунами. Так, вони літали на значно меншу дальність, але мали більшу швидкість. Тут річ у тім, що, якщо ти хочеш залетіти далеко, то треба летіти не швидко, а якщо хочеш вразити щось поблизу, то потрібно збільшити швидкість, аби на тебе не встигли відреагувати.
Нам треба бути готовими до цього, адже в такому разі мобільні вогневі групи не будуть встигати наводитись на такий БПЛА або баражуючий снаряд й знищувати його. Тож треба переглядати підхід до організації системи ППО саме в розрізі боротьби з такими БПЛА.
Що для цього потрібно? По-перше, вивчити, з чого зроблена ця "Бандероль", яка у неї радіопомітність.
По-друге, потрібно розробляти й застосовувати проти них засоби виявлення, наведення і знищення.
Приміром, засікати ці БПЛА та спостерігати за ними можна за допомогою літака Saab 340 дальнього радіолокаційного виявлення, або навіть якихось дирижаблів. Так, Польща закупила у американської компанії чотири прив’язних аеростати, які бачать на відстань до 400 кілометрів (прив’язний аеростат підіймається на 400 метрів - кілометр, і "бачить" за горизонт). Частково ці системи вже імплементовані в систему польської ППО. Аналогічні системи є у Туреччини, такі системи є у китайців, і ними ж займався навіть Іран…
Також потрібно активніше розробляти дрони-перехоплювачі з тими самими газотурбінними двигунами. На рівні прототипів і дослідних зразків, ми маємо такі розробки. Але потрібно вийти на інші масштаби. А для цього важливо, щоб для цих систем замовником виступило Міністерство оборони.
Загалом, це можуть бути якісь окремі системи протидії, а можуть бути поєднані в одну. Умовно, пеленгатор, дрон-перехоплювач, який отримує інформацію від радара і далі керується або оператором (як за системою FPV-дрона), або іншою системою наведення…
Треба усім цим займатися, вкладаючи більше ресурсів у ці розробки.
Костянтин Криволап, військовий аналітик, авіаексперт