Нова ракета РФ С-71М "Монохром": аналітики розповіли, чому загроза не менша за балістику

Вважається, що носіями С-71М "Монохром" зараз є лише винищувачі Су-57.

Російська окупаційна армія почала застосовувати для ударів по Україні нову малопомітну крилату ракету С-71М "Монохром". Як пише Defense Express, вона є першим повноцінним далекобійним автономним засобом ураження не лише стаціонарних, а й рухомих цілей.

Зазначається, що серед задекларованих можливостей цієї ракети – самостійний вихід у заданий район, пошук визначеної цілі за пріоритетом та атака без участі людини.

Як зауважують аналітики, про використання ворогом С-71М "Монохром" говорить відповідне повідомлення ГУР МО України, в якому йдеться про виявлення серед уламків цієї ракети модуля Nvidia Jetson Orin.

У виданні також нагадали, що у квітні стало відомо про застосування росіянами простішої версії цієї ракети С-71К "Ковер", без автономності.

"Тоді ми наводили інформацію з патенту RU2816326C1 від 28 березня 2024 року, який отримала "ОАК" (Объединенная авиастроительная корпорация"), розробник цієї ракети. У ньому описана концепція С-71М "Монохром", яка передбачає, що система наведення та управління ракетою буде здійснювати "автономний пошук з самостійним прийманням рішення на знищення цілі відповідно до пріоритету загроз"", -  відмітили у виданні.

Там додали, що для реалізації цієї задачі якраз й використовується Nvidia Jetson Orin. Це цивільний та вільно доступний модуль який є готовим рішенням для роботи зі штучним інтелектом.

"Саме він встановлений в першому відомому російському автономному дроні-камікадзе V2U, який використовується з лютого 2025 року та вочевидь слугував для відпрацювання алгоритмів ШІ, які потім можливо інтегрувати у інші засоби далекобійного ураження. При цьому є обґрунтовані підозри, що вся задача V2U полягала у тестах бойового ШІ в реальних умовах", - пише видання.

Водночас, за словами експертів, сама логіка роботи російського алгоритму автономного засобу ураження, який не передбачає контроль людини, несе значний ризик. За нею С-71М "Монохром" буде певний час баражувати у заданому районі вишукуючи цілі та формувати перелік за їх важливістю.

"Наприклад, на першому місці може бути пускова HIMARS. Але у випадку, якщо її не буде знайдено, алгоритм почне рухатися вниз по переліку, наприклад, до легкового автомобіля. При цьому алгоритми навряд передбачають фільтрацію за приналежністю до військових чи цивільних. Як мінімум російські оператори FPV-дронами цілеспрямовано атакують цивільних", - пояснюють у Defense Express.

На додачу до цього, як йдеться у матеріалі, для таких автономних засобів суттєвою проблемою є визначення того, що саме вони атакують – військову вантажівку чи автобус із дітьми. При цьому рішення ухвалюватиметься та перевірятиметься лише алгоритмами ШІ, створеного росіянами.

Сама крилата ракета С-71М "Монохром" виконана із використанням технологій малопомітності, пише видання. Задекларований показник ЕПР дуже низький - 0,007 м² при ракурсі опромінення +/- 10 градусів. Ракета має дальність, яка наразі оцінена до 200 км, але відповідно до російських декларацій складає до 350 км. Бойова частина вагою 250 кг у вигляді авіабомби ОФАБ-250-270.

"Носіями С-71М "Монохром" зараз є, як вважається, лише винищувач Су-57. Але варто очікувати її інтеграцію на Су-30, Су-34 та Су-35. Також варто очікувати те, що аналогічні програмно-апаратні рішення з бойовим штучним інтелектом для автономних засобів ураження можуть бути перенесені й на інші крилаті ракети", - резюмували у виданні.

Виробництво ракет в РФ

Раніше в Головному управлінні розвідки повідомляли, що Росія може виготовляти до 80 ракет S8000 "Бандероль" на місяць. Аналітики зауважують, що для забезпечення таких темпів виробництва підприємства РФ працюють у три зміни і використовують західні компоненти для виготовлення боєприпасів.

Вас також можуть зацікавити новини: