The Guardian: Коронавірус змушує супротивників щеплень змінити погляди

В той час, як частина людей, які виступають проти щеплень, подвоює свій опір, інших масштаби пандемії COVID-19 змушують передумати.

Пандемія коронавірусу змушує деяких активістів руху проти вакцинації переглянути свої погляди. Але, як зауважують експерти, інші противники щеплень подвоюють свій протест.

Недовіра до таких препаратів, посилена деякими зірками поп-культури, може серйозно підірвати майбутню програму щеплень, - пише The Guardian. У ВООЗ зафіксували розробку 70 потенційних вакцин. З них три зараз на етапі клінічних випробувань. Невелика, але помітна спільнота "ворогів" щеплень, здається, розділилася у поглядах, що робити далі.

"Екстремісти, фанатичні групи, які відкидають вакцинацію через принципи і чия мета - поляризувати і підривати, не змінюються. Насправді вони навіть отримують вигоду", - сказала директор організації Vaccine Confidence Project (VCP) Гайді Ларсон.

Читайте такожWashington Post: Коли і як закінчиться пандемія коронавірусу?

Деякі відомі люди з широкою аудиторією в соціальних мережах висловлюють свою недовіру до вакцин. Наприклад, тенісист Новак Джокович написав у Facebook, що може навіть покинути спорт через свій протест проти щеплень.

"Я не хочу, щоб мене хтось змушував вакцинуватися заради поїздок", - написав спортсмен.

Британська реп-виконавиця M.I.A. теж висловлювалася проти таких препаратів.

"Якби мені довелося обирати вакцину чи чіп, я б обрала смерть", - написала вона в Twitter. Австралійська акторка Ізабель Лукас була позбавлена титулу посла благодійної організації для дівчат після того, як заявила, що "не підтримує шлях вакцинації".

Однак, Ларсон зауважує, що є докази й на користь того, що люди, які були "з певних причин менш впевнені в позиції, у яких були проблеми лише з однією конкретною вакциною, можуть поводитися інакше в контексті пандемії" коронавірусу. Організація VCP разом з локальними партнерами по всьому світу запустила дослідження, яке тривало 18 місяців. В ході нього були проведені опитування й оцінка розмов онлайн про коронавірус, щоб оцінити підходи до майбутньої вакцинації.

Читайте такожBloomberg: Вакцина від коронавірусу буде готова до масового виробництва восени

Ларсон розповіла, що після аналізу більш ніж трьох мільйонів повідомлень у соціальних мережах щодня в період з січня до березня, вона зробила висновок, що більшість людей "прагнуть отримати вакцину і якомога швидше". Однак, буде й опір. Рух проти щеплень став глобальним в останні роки. Частково це сталося завдяки давно спростованій роботі дискредитованого британського лікаря Ендрю Вейкфілда, який пов'язав вакцини від кіру, свинки і краснухи з аутизмом у дітей.

Минулого року у ВООЗ назвали сумніви у вакцинації однією з 10 головних загроз для світу. Адже для збереження колективного імунітету щеплення повинні отримати 75-95% населення залежно від хвороби. В 2018 році опитування компанії Wellcome Trust виявило, що у світі 8 з 10 людей (79%) "погоджуються" або "швидше за все погоджуються", що щеплення безпечні. Лише 7% "не погоджуються" чи "швидше за все не погоджуються". Втім, показники відрізняються у різних регіонах. В Північній Америці і Північній Європі 73% вважають вакцини безпечними. Але у Західній Європі так думає 59%, а у Східній - 40%.

Читайте такожThe Guardian: Ліки від COVID-19 обов'язково з'являться, але хворі їх не отримають

Масштаби і потужність глобальної пандемії коронавірусу, однак, підриває опір вакцинації. Нове опитування VCP показало, що в найбільш ворожій до вакцин країні - у Франції, де лише 33% вважають такі препарати безпечними, - лише 18% відповіли, що відмовляться від щеплення від коронавірусу. У Великій Британії в середині березня про свій намір відмовитись від щеплень говорили лише 7% опитаних. У квітні таку позицію займали вже 5% опитаних британців.

В Росії, де, згідно даними Wellcome Trust, 62% людей вважають щеплення ефективними, з'явилися ознаки того, що пандемія коронавірусу посіяла внутрішні конфлікти в середовищі противників вакцин і активістів, які скептично ставляться до медицини. Адміністратор однієї з найбільших сторінок на дану тему під назвою "Правда про вакцини", сварив більше 100 тисяч підписників за недисциплінованість.

"Знаєте, що мене дивує? Я здивований реакцією противників вакцин у цій групі. Багато хто вірить, що в Росії епідемія коронавірусу. Що люди хворіють і помирають від коронавірусу", - написав анонімний адміністратор.

В Італії представник однієї з головних груп з боротьби з вакцинами Comilva Калудіо Сіміон наголосив, що щеплення - це "не єдиний спосіб заспокоїти людей". Але він додав: "Ми не ворожі до вакцин суто з принципу".