Мертве море розташоване у Великій рифтовій долині, яка нині розриває африканський континент.
Найнижча точка на суші на Землі - це береги Мертвого моря на Близькому Сході. За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), вони лежать приблизно на 430 метрів нижче рівня моря. Про це пише Live Science.
Зазначається, що береги Мертвого моря - найнижча точка на суші, але не найглибша точка на поверхні Землі. Це звання належить Безодні Челленджера в Маріанській западині, точці в Тихому океані, глибина якої становить близько 10935 метрів.
Цікаво, що точна глибина Мертвого моря може змінюватися щодня. За даними NASA, у спекотний і сухий літній день рівень води може опускатися на 2-3 сантиметри через випаровування.
Мертве море, яке насправді не море, а велике солоне озеро, має довжину 76 кілометрів і ширину до 18 кілометрів. Як зазначає NOAA, назву "Мертве море" дали ченці, які помітили, що в солоній воді немає життя.
Воно розташоване вздовж розлому Мертвого моря, який простягається приблизно на 1000 кілометрів від Червоного моря до Таврських гір у Туреччині і почав формуватися майже 20 мільйонів років тому. Розлом слугує кордоном між Африканською тектонічною плитою на заході та Аравійською на сході. NASA зазначає, що Мертве море розташоване у Великій рифтовій долині, яка наразі розриває африканський континент. Роб Покалні, науковий співробітник із морських досліджень з Університету Род-Айленда, сказав:
"Розлом Мертвого моря - це, перш за все, трансформний розлом, аналогічний розлому Сан-Андреас у Каліфорнії, де дві плити рухаються поруч одна з одною".
Цікаво, що обидві сторони розлому рухаються на північ, але східний бік рухається трохи швидше, приблизно на 5 міліметрів на рік. Для порівняння, розлом Сан-Андреас рухається в 10 разів швидше.
Зазначається, що раніше вчені припускали, що Мертве море утворилося внаслідок зигзагоподібної форми розлому Мертвого моря. Якби розлом Мертвого моря був ідеально прямим, одна сторона могла б відносно плавно ковзати поруч з іншою. Однак якби розлом мав зиґзаґоподібну форму, то під час ковзання одного боку відносно іншого в зиґзаґоподібній ділянці утворився б зазор, де обидва боки розлому розходилися б у сторони. За словами Поккалні, такий "басейн зсуву" міг би мати круті стінки, що допомагає пояснити, чому Мертве море розташоване на такій низькій висоті.
Але стандартна модель басейнів зсуву передбачає, що вони формуються задовго до того, як стають глибокими. На відміну від цього, западина Мертвого моря значно ширша за свою глибину, сказав морський геофізик Цві Бен-Авраам, директор Центру досліджень Мертвого моря "Мінерва" при Тель-Авівському університеті в Ізраїлі. За його словами, осадові породи, що складають дно південної частини Мертвого моря, "простягаються вниз майже на 15 кілометрів, а ширина цієї частини басейну становить всього близько 10 кілометрів".
Бен-Авраам і його колеги припускають, що Мертве море являє собою "басейн зсуву". У міру того, як обидві сторони розлому ковзали один повз одного, вони трохи розійшлися. Вчений сказав:
"Потім, приблизно 4 мільйони років тому, від них відокремився і почав падати ізольований шматок базальту. Таким чином, западина Мертвого моря стала глибшою, в той час як його інші розміри залишилися незмінними".
За словами вченого, визначити, яка модель утворення Мертвого моря може бути правильною, складно, оскільки ці рухи дуже повільні.
"Розуміння того, що відбувається в цій частині земної кори в режимі реального часу, дуже і дуже складно і вимагає великих витрат", - зазначив він.
Зміна рівня моря може відбуватися в дуже стислі терміни внаслідок зміни клімату, зокрема спричиненої коливаннями полюсів Землі. Про це свідчать результати нового дослідження.
Міжнародна команда вчених із Нідерландів, Великої Британії та США з високою точністю відтворила динаміку рівня моря за останні 540 мільйонів років із точністю до тисячоліть.