этот материал доступен на русском

Танення льодів Антарктиди підніме рівень моря сильніше, ніж вважалося раніше

15:15, 20 листопада 2018
Клімат
2034 0
Ілюстрація / REUTERS

Вчені вперше спрогнозували, як танення льодовикового покриву Антарктиди вплине на клімат: атмосфера буде нагріватися повільніше, тому що більше тепла буде поглинатися океаном.

Про це йдеться в дослідженні, яке готується до публікації в журналі Nature, передає Naked Science. Провідний автор роботи Бен Бронселаер підкреслює, що сучасні кліматичні моделі не включають ефекти танення льоду в глобальному кліматі.

Команда вчених з'ясувала, що до 2100 року рівень моря може піднятися на 10 дюймів (25,4 см) вище, ніж прогнозувалося в попередніх дослідженнях, які оцінювали зростання приблизно на 30 дюймів (76,2 см). Щоб з'ясувати, чи вплине танення льодовикового покриву Антарктиди на глобальний клімат, дослідницька група модифікувала одну з найсучасніших моделей комп'ютерного клімату, щоб включити туди танення льоду. З'ясувалося, що додаткова прісна вода з талого льодовикового щита діє як кришка на водах навколо Антарктиди і уповільнює виділення тепла.

Читайте такожТривожні явища вже з нами: кліматологи заявили про можливий оранжерейний ефект на Землі

Щоб перевірити свій результат, Бронселаер керував кліматичною моделлю і без урахування танення льоду. В команду увійшли дослідники з Лабораторії динаміки геофізичних рідин Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) в Прінстоні, Нью-Джерсі, і Прінстонського університету. Вчені використовували кліматичну модель NOAA GFDL під назвою ESM2M і протестували імітацію за період з 1950 по 2100 рік.

Включення фактора розплавленого льоду в дослідну модель показало, що глобальна температура підвищиться на два градуси Цельсія (3,6 F) до 2065 року, а не 2053-му, як передбачалося раніше. Крім уповільнення потепління й підвищення рівня моря, танення антарктичного льодовикового покриву змінить режими опадів, так як тропічний дощ буде зміщуватися на північ.

«Це перший новий ідентифікований взаємозв'язок клімату й потепління за 20 років. Танення льодів затримує глобальне потепління - воно все ще відбувається, але буде виникати менш інтенсивно і дасть нам ще фору в 15 років», - підсумовують науковці.

Раніше повідомлялося, що танення льодів Антарктиди наростає з великою швидкістю і прискорилося в три рази за останні п'ять років. Зокрема, танення підвищило світовий рівень моря майже на сантиметр з початку 1990-х років, що, зрештою, може становити небезпеку для берегових ліній від тихоокеанських островів до Флориди.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter