Вчені розповіли про безпрецедентний підйом рівня моря у XX столітті

10:54, 23 лютого 2016
Клімат
762 0

За попередні 27 століть такого не траплялося жодного разу.

fish.gov.ru

У XX столітті рівень моря піднявся на 14 сантиметрів, більше, за попередні майже 3 тисячі років. На думку вчених, явище прямо пов'язане з глобальним потеплінням, без якого цей показник був би щонайменше в два рази нижчим. Про це йдеться в опублікованому Proceedings of the National Academy of Sciences дослідженні. Його цитує Російська служба ВВС.

Читайте такожТанення льодовиків Гренландії та Антарктиди підвищить рівень Світового океану на 25 метрів - вчені

Вчені помітили, що темпи підвищення рівня моря почали різко зростати після завершення Малого льодовикового періоду і з початком промислової революції у ХІХ столітті. Вони також вважають, що в нормальних екологічних умовах рівень Світового океану в минулому столітті виріс би не більше, ніж на сім сантиметрів.

Згідно з дослідженням, на попередньому етапі кліматичного циклу, між 1000 і 1400 рр., рівень Світового океану знизився на 7,5 см, що відповідало зниження середньорічної температури повітря приблизно на 0,2 градуса Цельсія.

Зараз же середня температура на планеті приблизно на 1 градус вища, ніж наприкінці XIX століття.

Крім того, йдеться в дослідженні, не був би виключений і варіант, при якому рівень моря навіть опустився б, нехай і не більш ніж на три сантиметри. У нинішніх умовах можливий варіант, при якому рівень Світового океану почне підніматися ще швидше, ніж зараз.

Автори матеріалу нагадують, що про зв'язок глобального потепління з підвищенням рівня моря було відомо і раніше, однак досліджень, які б охоплювали майже три тисячі років, досі не було. Під час роботи над ним вчені проаналізували дані, отримані під час археологічних досліджень по всьому світу.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter