В останні 25 років на частку найбагатших 10% населення світу припадала більш ніж половина викидів вуглецю в атмосферу / фото sunearthday.nasa.gov

Повені, урагани, посухи і пожежі ясно говорять про те, що зміна клімату - загроза всьому людству, і нинішнє століття може виявитися для людства останнім.

Про це сказав генсек ООН Антоніу Гутерріш на форумі під егідою міжнародної кліматичної ініціативи TED Countdown.

"Якщо ми не почнемо діяти прямо зараз, нинішнє століття може виявитися останнім століттям для людства», - зазначив генсек ООН.

Антоніу Гутерріш нагадав, що, за даними вчених, необхідно утримати підвищення глобальної температури на рівні півтора градуса за шкалою Цельсія. Попри рекомендації кліматологів, зараз це завдання не виконується.

"Мільярди людей у всьому світі вже страждають від нашої бездіяльності. Через укорінену залежність від викопного палива ми тупцюємо на місці. Глобальні кліматичні зміни викликають безпрецедентні лісові пожежі, інтенсивні і часті циклони, повені, посухи та інші екстремальні погодні явища», - заявив генсек ООН.

За словами Антоніу Гутерріша, від кліматичної кризи не застрахована жодна країна світу. При цьому в кожній державі найбільше страждають найбідніші і найбільш вразливі верстви населення, які найменше причетні до виникнення проблеми зміни клімату.

«В останні 25 років на частку найбагатших 10 відсотків населення світу припадало більше половини викидів вуглецю в атмосферу. А на частку найбідніших 50 відсотків - всього сім відсотків. Ми все ще можемо побудувати більш безпечний, справедливий і стійкий світ, але діяти потрібно швидко", - сказав глава ООН.

Читайте такожНайбагатша меншість спричинила більше викидів вуглецю, ніж 50% найбідніших жителів планети

Антоніу Гутерріш закликав уряди і все міжнародне співтовариство взяти на озброєння простий план, що базується на наступних принципах: 

  • пріоритетні інвестиції в "зелені" робочі місця;
  • відмова від підтримки галузей промисловості, що забруднюють навколишнє середовище;
  • припинення субсидування підприємств, які займаються видобутком і переробкою викопного палива;
  • облік кліматичних ризиків при прийнятті будь-яких фінансових і політичних рішень;
  • глобальне співробітництво в дусі взаємодопомоги і солідарності.
  • допомога державам, які у боротьбі за здоровий клімат на планеті опинилися серед таких, що відстають.

Зміна клімату

  • Клімат Землі стрімко змінюється, що ставить всю планету перед загрозою глобальної екологічної, гуманітарної та продовольчої кризи. За оцінками вчених, підвищення температури більш ніж на 1,5 градуса може завдати непоправної шкоди навколишньому середовищу.
  • Однією з головних причин зміни клімату фахівці вважають викиди в атмосферу парникових газів (зокрема - вуглекислого газу), які сприяють підвищенню середньої температури.   
  • У грудні минулого року генсек ООН Антоніу Гутерріш визначив завдання з порятунку планети.
  • Зокрема, за словами Гутерріша, до 2030 року потрібно скоротити викиди парникових газів на 45%. До 2050 року необхідно досягти вуглецевого нейтралітету. А до 2100 року - обмежити зростання глобальної температури до 1,5 градуса за Цельсієм.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram