Вчені дізналися, коли перші птахи навчилися літати

13:20, 10 жовтня 2017
Порятунок видів
534 0

Сьогодні серед палеонтологів немає згоди в тому, як і чому предки птахів обзавелися пір'ям і крилами.

moya-planeta.ru

Вчені знайшли на північному сході Китаю останки вкрай незвичайної протоптаха, що жив приблизно 120 мільйонів років тому і мав досить міцні кістки для польоту, йдеться в статті, опублікованій в журналі PNAS.

Сьогодні серед палеонтологів немає згоди в тому, як і чому предки птахів обзавелися пір'ям і крилами. Частина вчених дотримується класичної теорії про те, що пір'я дозволили птахам освоїти нову екологічну нішу – повітряний простір – недоступну для динозаврів. Інші палеонтологи вважають, що пір'я з'явилися не заради польотів, а для обігріву тіла або для уваги самок, пише "Сегодня".

Ще більше розбіжностей викликає питання, коли птахи навчилися літати. Багато палеонтологів вважають, що це сталося досить рано, в кінці юрського або на початку крейдяного періоду, а інші вказують на те, що кістки і м'язи протоптиць були занадто слабкі для того, щоб ті могли не тільки планувати з гілки на гілки, але і злітати в повітря і різко змінювати напрямок руху в довільній ситуації.

Читайте такожДослідники побачили, як еволюція штовхає риб до берега

Ван мінь (Min Wang) з Інституту палеоантропології та палеонтології хребетних КАН в Пекіні (Китай) і його колеги знайшли відповідь на це питання, проводячи розкопки на північному сході Китаю, в провінціях Ляонін і Хебей, де були нещодавно знайдені останки десятків нових видів птахів і пернатих динозаврів.

Два роки тому команда Вана натрапила на останки вкрай дивної птиці, що отримала ім'я Pterygornis dapingfangensis. За своїми розмірами і зовнішнім виглядом, як припускають вчені, він був схожий на горобця, але при цьому птеригорніс помітно відрізнявся по анатомії від інших пернатих, що мешкали в лісах майбутнього Китаю на початку крейдяного періоду.

Ці відмінності, як виявили китайські палеонтологи, в основному проявлялися в структурі кісток і в тому, як вони з'єднувалися один з одним. Зокрема, багато кісток черепа, таза, хребта і деяких інших частин тіла повністю зрослися один з одним, що зовсім не характерно для динозаврів і перших протоптахів, але є загальною рисою сучасних пернатих.

Причина цього проста – подібне об'єднання кісток робить скелет птаха більш міцним і більш пристосованим до тих навантажень, які вони змушені витримувати, маневруючи в повітрі під час польоту або під час зльоту. Що ще цікавіше, обидва скелета птеригорнісів, які знайшли Ван і його колеги, належали молодим птахам, не прожили і року, що говорить про те, що ця особливість анатомії не була наслідком старіння їх тіла, а новим еволюційним пристосуванням.

Відповідно, можна говорити про те, що перші "справжні",що птахи вміють літати, з'явилися не 90 мільйонів років тому, як вважали деякі вчені, а приблизно 120 мільйонів років тому. Як саме птахи придбали цю здатність, поки сказати неможливо – птеригорніси, констатують вчені, є занадто "сучасними", і тому на їх прикладі можна зрозуміти, які кістки почали зростатися першими, і що запустило цей процес.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter