этот материал доступен на русском

ЗМІ назвали джерело радіаційного забруднення продуктів в Україні

11:44, 24 червня 2020
Екологія
593 0

Через неконтрольований вивіз радіоактивного лісу з Чорнобильської зони українці ризикують не тільки купити забруднені дрова для опалення своїх будинків взимку, але і отримати понаднормову дозу небезпечних речовин з продуктами. Однак численні екологічні громадські організації ніяк не реагують на небезпеку для здоров'я населення України.

Про зв'язок між вирубкою лісу під Чорнобилем і радіоактивним забрудненням овочів і зерна в українських магазинах йдеться в сюжеті-розслідуванні журналістів програми "Гроші" на 1 + 1, пише "Обозреватель".

За даними авторів сюжету, забруднений ліс із зони відчуження розвозиться по всій країні - і використовується для виготовлення меблів, вікон, дверей і навіть в якості дров для опалення. При цьому, за словами екоактивіста Сергія Грищенка, після спалення чорнобильська деревина стає набагато небезпечніше з точки зору впливу на здоров'я людини.

"Якщо цей (виготовлений з вивезеної з зони відчуження деревини - Ред.) стіл спалити, то вся радіація з нього сконцентрується в золі, і ось зола стане низько активними радіоактивними відходами", - стверджує Грищенко.

При цьому, як припустили журналісти, для опалення використовується значна частина вивезеного з Чорнобильської зони лісу.

"Виробництво тріски і паливних палетів у околицях, як і пилорами, на кожному кроці. Робота кипить. Вивозять цілими фурами. Тому, коли будете запасатися паливом на зиму, поцікавтеся його походженням, щоб ваша пічка або котел світилися тільки від полум'я, а не від радіації. Адже спалюючи такі дрова, ви будете труїти і себе, і оточуючих ", - запевнив автор сюжету.

За даними вчених, яких цитують журналісти, тривалий спалювання дров з підвищеним вмістом радіоактивних речовин, може спричинити за собою проблеми з кровоносною системою, ураження мозку і навіть виникнення хвороби Альцгеймера.

У сюжеті також йдеться про ще одну можливу небезпеку такої ситуації: зола від спаленого чорнобильського дерева може потрапляти на поля: на півночі України таке добриво користується особливим попитом, адже дістається аграріям задешево.

Саме так, стверджується в сюжеті, забруднюються зерно, овочі і ягоди, які вирощуються на полях в Україні і які може купити будь-яка людина в нашій державі.

"Людина, яка приходить на ринок, вона купує картоплю, вирощену на цій золі, вона не розуміє, яка активність цього картоплі, і вона ніколи не поміряє", - стверджує Денисенко.

Раніше повідомлялося, що Міжнародний фонд дикої природи заявив, що в Україні замовчуються проблеми вирубки лісів, забруднення річок і захаращення сміттям територій. Активістів переважної більшості екологічних громадських організацій ці проблеми цікавлять менше, ніж, наприклад, пожежі в Австралії.

Особливо дивно виглядає повне ігнорування еко-активістами масштабних пожеж та вирубки лісу в Чорнобильській зоні. Втім, як встановили журналісти 24 каналу, така позиція стає цілком зрозумілою, якщо взяти до уваги появу в Україні нової професії - "активіст за викликом". Згідно з результатами розслідування, екологічна тематика все частіше використовується виключно як спосіб заробітку, політичного піару чи нейтралізації бізнес-конкурентів.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter