Ілюстрація REUTERS

Експерти прогнозують можливий рекорд врожаю зернових у 2019 році – понад 70 мільйонів тонн, що пов'язано зі сприятливими погодними умовами в Україні.

Читайте такожУкраїна експортувала рекордні 40 мільйонів тонн зернових

Про це повідомила начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко в коментарі УНІАН.

Відео дня

"Загалом, у 2019 році були сприятливі погодні умови, і врожай абсолютно всіх культур зібрано на рівні минулого року. Зокрема, для кукурудзи роль відіграє не лише погодний фактор, але і технології, і сорти. Кукурудза випереджає по врожайності минулий рік, якість її теж непогане. Соняшник і соя на рівні минулого року або трохи нижче. Але загальний вал – вже вище минулого року, при цьому зібраний ще не весь урожай. Цілком вірогідний черговий рекорд - за 70 мільйонів тонн", – сказала вона.

Експерт зазначила, що умови для збиральної кампанії також були сприятливими, оскільки не було дощів, а жовтень видався теплим. Але при цьому погодні умови для сівби озимих культур по Україні були нерівномірними.

За словами Адаменко, у 2019 році загалом по країні не було масштабних посух, однак у Черкаській області та прилеглих районах сусідніх областей спостерігається великий дефіцит опадів.

"Посів урожаю озимих в Черкаській області під великою загрозою", – додала вона.

Також Адаменко повідомила, що у 2019 році в Україні середньорічна температура на 2-3 градуси перевищує норму, при цьому тренд на підвищення температури зберігається.

"У найближчі десять років, за прогнозами, найжорсткіші умови очікуються для ранніх ярових культур (ячмінь, овес), які сіються навесні. Шляхом підвищення температури в літні місяці вегетаційний період скорочується і зменшується врожайність", - сказала вона.

Ілюстрація REUTERS

Водночас, підвищення температури сприятливо позначається на вирощуванні кукурудзи та соняшника в північних і західних областях України.

"Теплові ресурси тепер дозволяють вирощувати соняшник і отримувати хороший урожай на всій території, тоді як ще тридцять років тому в західних, північних областях соняшник не визрівав. Що ж стосується кукурудзи – вона теж не скрізь визрівала, не вистачало тепла в Івано-Франківській, Чернівецькій, Тернопільській областях, а зараз там отримують найвищий урожай, тому що тепла достатньо, а вологість там набагато краща, ніж на сході", – зазначила Адаменко.

Як повідомляв УНІАН, за даними аграрного департаменту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, українські аграрії станом на 1 листопада намолотили 66,7 мільйона тонн зерна, або 92% до прогнозу.

Озимими зерновими засіяно 94% від прогнозованої площі посіву.

Урожай зернових в Україні у 2018 році становив рекордні 70,1 мільйона тонн.

Згідно з прогнозом аграрного департаменту Мінекономрозвитку, у 2019 році урожай може збільшитися на 1,5% у порівнянні з попереднім роком і становити 71,1 мільйона тонн.