фото УНІАН, Віктор Ковальчук

Засоби захисту рослин — одна з дефіцитних позицій серед ресурсів для проведення посівної та отримання якісного врожаю.

Про це зазначає керівник ФГ "Агрофірма Базис" (5 тис. га у Черкаській області) Володимир Осадчий.

"Ми заздалегідь подбали про насіння, маємо повне забезпечення, у тому числі кукурудзою та соняшником. Добрив теж достатньо. Паливом забезпечені на 70% від потреби, плануємо докупити. Щодо ЗЗР, на перші роботи весь необхідний набір для захисту господарство має, а на період внесення в травні-червні чекаємо препарати від постачальника", — констатує Осадчий.

Відео дня

Про нестачу ЗЗР говорять і в холдингах. За словами директора агронапрямку МХП Сергія Доброгорського, підприємства компанії повністю забезпечені добривами, на складах знаходиться понад 90% насіння кукурудзи, соняшнику та сої, наразі ведеться інтенсивна робота із забезпечення підприємств ЗЗР та мікродобривами.

"Вже законтрактовані та наявні на складах постачальників 40% засобів захисту та 48% мікродобрив, зараз ми знаходимося у пошуку альтернатив на решту обсягу", — констатував Сергій Доброгорський.

У свою чергу керівник підрозділу ЗЗР ТОВ "Сингента" в Україні Лідія Озерова підтверджує, що фунгіцидна група і ґрунтові гербіциди були в дефіциті на початку сезону, що пов’язано з виробництвом у Китаї, з кінця лютого питання стало ще критичнішим. 

За її словами, до кінця лютого Syngenta поставила в Україну близько 50% від річної потреби. "Ми маємо новий логістичний шлях, веземо продукцію, яка була вже готова, через Польщу. Ми також відновлюємо виробництво позицій ЗЗР для України і, сподіваюсь, у сезон встигнемо доставити", — додає вона. 

За словами Озерової, якщо не контролювати бур’яни і не вносити гербіцид, взагалі можна втратити до 30% врожаю. "Фермери знають про це і, думаю, будуть використовувати альтернативи. Головне зараз відсіятись у правильні терміни і максимально захиститися від бур’янів. Нестача фунгіцидів дуже критична для озимих і соняшнику, оскільки впливає на якість зерна і олійність соняшнику. Може бути 10-15% втрати врожаю. По соняшнику є ще час, щоб знайти альтернативні варіанти", — каже вона.

Без належного захисту отримати високий та якісний врожай неможливо, коментує ситуацію генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Роман Сластьон. Він додає, що цього року забезпечити належний рівень технології в повній мірі більшості аграріям не вдасться через вимушену необхідність економії.

Крім дефіцитних позицій ресурсів для посівної, сільгоспвиробники мають ще одну важливу проблему — вони не змогли продати зернові та виручити кошти, на які розраховували. Про це говорить генеральний директор ТОВ "Агрорось", офіційного дистриб’ютора ТОВ "Сингента" в Україні, Петро Євич.

"Сьогодні експортувати зернові немає можливості, адже паралізована вся портова інфраструктура. Наприклад, у "Агрорось" зараз в Іллічівськом порту теж лежить 4 тис. т кукурудзи, що з нею буде — невідомо", — розповідає Петро Євич.

У ТОВ "Сингента" в Україні наголошують, що гнучко змінюють методи та схеми продажу. 

"Ми розширили перелік додаткових фінансових інструментів, які можемо використовувати для взаєморозрахунків: вексельний розрахунок; приймаємо зерно як оплату; розширюємо роботу з аграрними розписками; приймаємо заставу під майбутній врожай. Також сподіваюся, що найближчим часом аграрії отримають доступ до кредитування", — розповідає керівник бізнес-підрозділу насіння ТОВ "Сингента" в Україні Сергій Клішин.

У Міністерстві аграрної політики та продовольства раніше зазначали, що насінням та добривами українські сільськогосподарські товаровиробники забезпечені на 80-90%, щодо ЗЗР та пального — питання потребує вирішення. "Гербіцидами аграрії забезпечені на 50%, але певна частина їх використання припадає на пізніші терміни, тому є час", — каже перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.