Держпрограма розвитку: замість бюджету - тези
Держпрограма розвитку: замість бюджету - тези

Держпрограма розвитку: замість бюджету - тези

16:39, 20 квітня 2010
5 хв. 1

Держпрограма розвитку на цей рік, подана у ВР з порушенням закону – без бюджету, нагадує зведення тез. Ряд пропозицій суперечать одна одній, а тому апріорі є нереальними...

Замість обіцяного законопроекту про держбюджет на 2010 рік уряд минулого тижня подав на розгляд до парламенту Державну програму економічного і соціального розвитку на поточний рік, яку депутати прийняли в першому читанні. Всупереч певним надіям, даний документ так і не продемонстрував, які пріоритети у нинішнього уряду. Програма виявилася переліком стандартних тез, не завжди узгоджених одна з одною...

Поспішиш - людей насмішиш...

Кабінету міністрів поки не вдається ввести бюджетний процес в законне русло. Усупереч вимогам законодавства, він все ще не затвердив бюджетну декларацію на 2011 рік і не подав до парламенту бюджетну резолюцію. Очевидно, ці документи зараз далеко на другому плані, оскільки немає ні резолюції, ні бюджету на цей рік – «заважають» газові питання. Минулого тижня, не зважаючи на свої обіцянки, уряд так і не передав у Верховну Раду проект основного фінансового розпису, проте вніс Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік.

Згідно з чинним законодавством, обидва документи повинні подаватися у Верховну Раду одночасно. Але Кабмін почав з програми, очевидно, вирішив таким чином зайняти публіку до того моменту, поки не буде підготовлений проект держбюджету-2010. До речі, законодавство також вимагає, щоб держпрограма була не тільки узгоджена з бюджетом, але і кореспондувалася з програмою діяльності Кабміну, а також включала основні положення послання до народу і ВР Президента. Уряд явно поспішив з "вкиданням" програми, оскільки решта всіх документів зараз тільки на стадії формування.

Як і очікувалося, держпрограма була підтримана коаліцією і прийнята в першому читанні. Документ складається з трьох блоків. Перший включає аналіз поточного стану реального сектору економіки, фінансів, соціальної і банківської сфер та ін. Другий блок присвячений  першочерговим крокам щодо стабілізації соціально-економічної ситуації, третій – реформам, які передбачається провести.

Позначки "відмінностей"

В аналізі поточного стану економіки нинішній уряд, як і попередній, не зміг бути об`єктивним. Спад в першій половині 2009 року він списав на некомпетентні дії Кабміну Тимошенко, а стійке відновлення в другій половині року – на вдалий збіг обставин, перш за все, поліпшення умов зовнішньої торгівлі.

Прогноз на поточний рік уряд сформував на основі дуже помірних показників. Згідно з документом, цього року очікується зростання реального ВВП на рівні 3,7%, номінальний ВВП, згідно з прогнозами, складатиме 1 трильйон 83,1 мільярда гривень. Зростання обсягу виробництва продукції в промисловості передбачається на рівні 5,3%. Інфляція в 2010 році в середньому проти попереднього року прогнозується на рівні 12,2%. Очікується, що прямі іноземні інвестиції в економіку України складуть 5 мільярдів доларів.

Суперечності в подробицях

У частині оперативних антикризових заходів уряд виділив три ключові пріоритети: оздоровлення сектору державних фінансів і банківської системи, стимулювання залучення інвестицій. У рамках кожного з них уряд виписав практично всі економічні ініціативи, які зараз на слуху. Серед них варто виділити зниження ПДВ і податку на прибуток, введення податків на розкіш, відновлення приватизації крупних підприємств.

Ряд пропозицій суперечать одна одній, а тому апріорі є нереальними. Наприклад, одночасне зниження податків на доходи і споживання неможливе в принципі. Традиційно країни вибирають в пріоритети або оподаткування споживання, або оподаткування доходів. Оскільки уряд хоче простимулювати розвиток бізнесу, то зниження ставки ПДВ до 17% виглядає не зовсім адекватно.

Варто відзначити, що більшість з подібних ініціатив носять, скоріше, стратегічний характер, і навряд чи можуть бути реалізовані в оперативному режимі. У той же час, ті пріоритети, які вказані як довгострокові, містять дуже мало корисної інформації про політику уряду в поточному році.

Наприклад, в рамках бюджетно-податкової політики виділені наступні завдання:

організація і оптимізація бюджетного процесу;

оптимізація рівня і структури державного боргу;

оптимізація рівня податкового навантаження і підвищення ефективності адміністрування податків;

підвищення рівня капітальних витрат в консолідованому бюджеті.

Подібний виклад завдань бюджетний-податкової політики на поточний рік свідчить або про повну відсутність їх розуміння, або про те, що даний документ є відпискою для громадськості. Що вже й не мріє побачити бюджет. Як-не-як, квітень закінчується, вже треба над проектом бюджету-2011 замислюватися, а про бюджет-2010 відомо тільки з чуток.

У цілому, Державна програма економічного і соціального розвитку на 2010 рік нагадує зведення всім відомих тез, необхідність реалізації яких не викликає сумніву. Куди важливіше питання – механізми реалізації поставлених завдань – не зважаючи на те, що держпрограма є вельми об`ємною, так і не був виписаний. У даному контексті викликає побоювання, що відомства, які не в силах чітко сформулювати, що і як вони збираються реформувати, зможуть у принципі це зробити... І хоча зараз Держпрограма на стадії проекту, навряд чи вона зазнає істотних якісних змін до моменту остаточного ухвалення.

Віталій Кравченко (для УНІАН)

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Новини партнерів
завантаження...

Чи подобається Вам сайт?
Залиште свою думку

Погоджуюся
Ми використовуємо cookies