Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), після багатомісячних дискусій планує знову розглянути питання підвищення тарифів на воду.

Вже у найближчі дні регулятор може затвердити двоетапне збільшення вартості послуг на централізоване водопостачання та водовідведення для українських домогосподарств: з 1 квітня та з 1 липня. Тарифи на воду в Україні переглядаються щорічно і цей рік, не зважаючи на війну, не стане виключенням, і до цього нам треба бути готовими.

Проект рішення поки не опублікований і не має конкретної його дати обговорення, проте Нацкомісія вже почала готувати споживачів: на першому етапі з квітня тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення пропонується в середньому підвищити на 12,3 відсотка, а на другому етапі з липня  – на 14,1 відсотка.

Відео дня

При цьому, кінцева платіжка у споживачів буде в кожному регіоні різна, бо тарифи водоканалів відрізняються. Крім того, на рахунки буде впливати те, як ведеться облік споживання води: за лічильником, чи за нормою споживання помножену на кількість мешканців у квартирі.

У середньому у 2023 році витрати на холодну воду для однієї родини з двох-трьох осіб за місяць можуть зрости десь на шістдесят гривень.

Причини для зростання цін на воду дійсно є. Стан комунальних мереж в Україні і до війни залишав бажати кращого через технологічну зношеність обладнання і труб

Варто нагадати, що наприкінці минулого року члени Нацкомісії зробили спробу "під ялиночку" збільшити тарифи на воду для майже всіх водопостачальників країни. Залежно від регіону ціни з січня цього року мали зрости в середньому від десяти до тридцяти відсотків.

Проте, державний регулятор за декілька днів скасував своє ж рішення, пояснюючи це тим, що члени Комісії "не зрозуміли", за яке рішення голосують, через повітряну тривогу під час розгляду питання по відео зв’язку.

Причини для зростання цін на воду дійсно є. Стан комунальних мереж в Україні і до війни залишав бажати кращого через технологічну зношеність обладнання і труб. Близько половини водопровідних мереж та 42 відсотки мереж водовідведення потребували заміни.

Війна додала додаткових проблем: внаслідок цілеспрямованих обстрілів об’єктів вітчизняної критичної інфраструктури країною терористом – Росією стан українських водогонів погіршився. Численні пошкодження зазнали водопровідні та каналізаційні мережі, приміщення водоочисних споруд, насосних станцій та адміністративних будівель, каналізаційні очисні споруди, автомобільна та спеціалізована техніка.

Окрім руйнувань, завданих ворожими ракетними та гарматними обстрілами рашистів, всі водоканали країни в цьому за останні 12 місяців суттєво збільшили свої витрати, які складають половину тарифу. Електроенергія подорожчала на 18 відсотків, а паливно-мастильні матеріали зросли вдвічі. Також дещо зросла заробітна плата. Таким чином, очевидно, що економічна необхідність у зростанні тарифів у вітчизняних водоканалів дійсно є.

На відміну від підвищення цін на електроенергію, на можливість чого уряд активно натякає останнім часом, але ніяк не може зважитись, тарифи на воду ростуть щорічно. З високою ймовірністю і цей рік, попри важкі для всіх часи, не стане виключенням.

Варто не забувати, що не тільки енергетики, але і всі працівники комунальних служб, включаючи водоканали, віддано працюють над тим, що наші громадяни мали комфортний рівень життя на шляху до Перемоги. Завдання влади - створити умови, щоб наші люди  могли розплатитися за комфорт, але не віддавали за це свої останні кошти.

Ганна Бредіхіна