Святкування чергового Дня космонавтики актуалізує питання про майбутнє потенційно найбільш технологічної галузі національної економіки.

Космічні підприємства України поки, на жаль, працюють швидше за інерцією, адже держава фінансує їх за залишковим принципом, виділяючи гроші лише на підтримку мінімальної діяльності.

З 2017 року уряд не може прийняти нову загальнонаціональну цільову програму розвитку космічної галузі

Так, українські підприємства ще беруть участь у міжнародних проектах, але говорити про повноцінне приєднання до масштабних глобальних ініціатив, наприклад, місячної програми або освоєння Марса, не доводиться.

З 2017 року уряд не може прийняти нову загальнонаціональну цільову програму розвитку космічної галузі, щоб мати хоча б приблизні орієнтири, куди вона буде рухатися.

Державне космічне агентство - орган, який покликаний курирувати діяльність цього сектора, лихоманить безперервна зміна керівників. Тільки за останні два роки уряд п'ять разів змінював главу цього відомства!

На фінансування вітчизняного космосу в найближчі п'ять років пропонується направити 36 млрд гривень

Незважаючи на не дуже оптимістичний стан справ, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості на минулому тижні, нарешті, завершило розробку проекту Державної програми розвитку космічної галузі на 2021-2025 роки і представило її на публічне обговорення.

Якщо говорити сухою мовою цифр, то на фінансування вітчизняного космосу в найближчі п'ять років пропонується направити 36 млрд гривень. При цьому з державного бюджету хочуть виділити близько 15 мільярдів (з них 2,5 мільярда в цьому році, а в 2022-му – трохи більше п'яти мільярдів).

Розробники програми стверджують, що її виконання призведе до появи новітніх зразків ракетно-космічної техніки і створення національної системи космічного спостереження.

Це дозволить нашій країні увійти в перспективні міжнародні проекти і виведе на новий рівень виконання стратегічних завдань у сфері національної безпеки і оборони.

Розширення фінансування дозволить не деградувати, а розпочати перспективний розвиток українських космічних підприємств

Програма ставить за мету провести комерціалізацію перспективних розробок космічної галузі і пропонує розширити співпрацю з Європейським космічним агентством, а також передбачає більш активну участь України в роботі міжнародних організацій з питань космічної діяльності.

Звичайно, якщо порівнювати пропоноване фінансування національної космічної галузі з сумою, яка спрямовується на ремонт і будівництво українських доріг, то оптимізму це навряд чи додасть.

Разом з тим, розширення фінансування дозволить не деградувати, а почати перспективний розвиток українських космічних підприємств.

Галузь отримає такий необхідний знаковий імпульс і перевірить на ділі свої можливості

Уряд вже розблокував фінансування робіт з проектування і запуску космічного апарату «Січ-2-1». Якщо все пройде за наміченим планом, то до кінця поточного року Україна вперше за десять років виведе на орбіту свій супутник.

Звичайно, це навряд чи можна назвати значним досягненням у часи, коли приватні компанії запускають свої супутники «пакетами». Однак галузь отримає такий необхідний знаковий імпульс і перевірить на ділі свої можливості.

Також варто нагадати про значимість для сектору реформи оборонно-промислового комплексу України, яку затіяв віце-прем'єр Олег Уруський. У планах куратора вітчизняної "оборонки" стоїть створення на базі державних космічних підприємств холдингової компанії "Аерокосмічні системи України". На базі Дніпропетровського "Південмашу" планується створити ракетно-космічний центр "Південний".

Не обійшов стороною святкування Дня космонавтики і президент України Володимир Зеленський

Це має поліпшити керованість процесами на підприємствах, а в перспективі така реформа може залучити іноземних інвесторів.

Не обійшов стороною святкування Дня космонавтики і президент України Володимир Зеленський, який у своєму привітанні працівникам галузі пообіцяв, що держава змінить підхід до фінансування космосу.

За словами глави держави, зараз потрібно шукати нові підходи до планування космічної діяльності, оптимізувати структуру галузі, розвивати державно-приватне партнерство і міжнародну кооперацію.

Зеленський констатував, що, незважаючи на всі проблеми, Україна поки ще входить в почесний клуб космічних держав, але визнав, що без належної підтримки всі досягнення залишаться в минулому.

В умовах військової агресії, зазначив президент, космічна галузь є ключовим елементом національної безпеки і оборони країни. Тому Україна повинна відновити статус провідної аерокосмічної держави.

Поки що Україна ще не розгубила весь свій потенціал, створений переважно за часів Радянського Союзу, адже в галузі працюють справжні ентузіасти своєї справи

У частини наших громадян подібні заяви можуть викликати лише посмішку, але цілком можливо, що в нинішньому році ситуація в космічній галузі може поліпшуватися.

І в найближчі місяці Кабінет міністрів і Верховна Рада можуть додати стимулів для її розвитку. 

Поки що Україна ще не розгубила весь свій потенціал, створений переважно за часів Радянського Союзу, адже в галузі працюють справжні ентузіасти своєї справи. А підростаюче покоління, яке навчається в таких школах, як Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського, готове присвятити свої серця і світлі голови підкоренню позаземного простору.

Закони XXI століття говорять, що якщо держави не будуть розвивати наукомісткі галузі, то опиняться на узбіччі світового прогресу. У нашої країни є всі шанси вирватися із зачарованого кола останніх десятиліть і при системній та професійній роботі, доповненій належним державним фінансуванням, вивести космічну галузь на високу орбіту.

Дмитро Шварц

Читайте всі статті автора

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram