Економічні експерти підтримують підвищення акцизів на сигарети та тютюнові вироби / фото УНІАН

Днями Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту ухвалити в першому читанні та взяти за основу урядовий законопроєкт про підвищення ставок акцизного податку на сигарети та тютюнові вироби №11090. Мета законопроєкту – збільшити надходження до державного бюджету, які вкрай важливі під час війни, а також гармонізувати українське законодоввство з законодавством ЄС.

Рішення комітету фінансів, податкової та митної політики на чолі з Данилом Гетманцевим підтримати документ, який розробляв Мінфін Сергія Марченка, отримало широку підтримку серед провідних українських економічних експертів. За прогнозами Мінфіна, прийняття цього законопроекту забезпечить додаткові надходження до бюджету понад 28 млрд грн до 2029 року.

Законопроєктом пропонується почати з 1 липня 2024 року поетапне збільшення акцизів на тютюнові вироби та запровадити акцизну диференціацію на сигарети та тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН). В результаті до 2028 року акциз на сигарети збільшуватиметься й досягне у 2028 році 90 євро, а ставка акцизного податку на ТВЕН за три роки підвищитися до 72 євро.

Відео дня

"Якщо Верховна Рада ухвалить урядовий законопроєкт №11090, у 2028 році акциз на ТВЕН в Україні буде на 20% нижчим за сигарети. Це скромніша диференціація, ніж в середньому по ЄС, але вона все одно відповідатиме європейським підходам. Але найважливішим є інше. Україні потрібні гроші. Методів наповнення Державного бюджету існує багато, але саме акцизний податок здатен принести в казну швидкі гроші. І саме цей законопроєкт може сприяти наповненню бюджету вже з 1 липня 2024 року", - зазначив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Експерти зазначають, що різні акцизні ставки стимулюватимуть споживача, як це відбувається в Європі, відмовлятися як від дорогих легальних сигарет, так й від дешевих підробок, на користь менш шкідливих ТВЕН. Тютюнові вироби для електричного нагрівання не лише несуть на 90% менше шкоди, ніж сигарети, вони ще й повністю легальні, адже підробляти високотехнологічний продукт складно та економічно не вигідно.

"Цей проєкт закону не лише про стабільне надходження податків до держбюджету, але й про відсутність нелегального ринку ТВЕН в Україні. А відсоток тіні на ринку сигарет є антирекордним – майже 26%! , — підкреслила глава Ради Інституту податкових реформ Олена Хотенко. 

Також, згідно з дослідженням ГО "Інститут податкових реформ", лише в трьох країнах (Німеччина, Угорщина, Франція) відслідковується найменший податковий розрив між акцизним оподаткуванням сигарет та ТВЕН, до 20%. Інші ж країни, залежно від ціни на досліджувані тютюнові вироби і частки в цій ціні акцизного податку мають податковий розвив в діапазоні від 20 до 50%.

Експерт Growford Institute, професор кафедри фінансів Державного торговельно-економічного університету Микола Пасічний також пояснює логіку законопроєкту №11090 повною легальністю ринку ТВЕН і, як наслідок, відсутністю пов’язаних із ним втрат податкових надходжень. А розширення обсягів реалізації ТВЕН замість звичайних сигарет позитивно позначиться на збільшенні доходів бюджету.

"В Україні, як і у країнах ЄС, насамперед Центральної Європи і Балтії, не виявлено нелегального ринку ТВЕН. Цей ринок, на відміну від ринків сигарет і вейпів, функціонує виключно у легальній площині, що забезпечує стійку фіскальну базу для державного та місцевих бюджетів", — написав Пасічний.

Виконавчий директор аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Анатолій Амелін сподівається, що народні депутати в сесійній залі підтримають ініціативу уряду та податкового комітету ВР.

"Акциз на ТВЕНи буде на 20% нижчим. Це, з одного боку, відповідатиме підходам ЄС, з іншого – стимулюватиме споживання ТВЕНів, де немає підробок і менша шкода для організму, а також гарантоване наповнення бюджету. Отже, можливість легально стимулювати обілення ринку та наповнення бюджету є. Питання залишилося лише за депутатами", — підсумував Амелін.