Компанії стикаються з труднощами під час здійснення угод з Китаєм, Туреччиною та Індією.
Західні санкції проти Росії принесли чимало неприємностей російському бізнесу. Одна з головних проблем - проведення платежів.
Видання Bloomberg пише, що проблеми з банками можуть зруйнувати торгівлю Росії з нечисленними нинішніми економічними партнерами.
У 2023 році обсяг торгівлі з Китаєм досяг рекордних 240 мільярдів доларів, але Пекін не готовий йти на великі жертви заради Росії. У багатьох випадках угоди з Китаєм можливі тільки через агентів у колишніх радянських республіках, що не дає змоги юаням потрапляти в РФ.
При цьому банки Казахстану, Узбекистану та інших країн Центральної Азії довше обробляють розрахунки для логістичних компаній і все частіше відмовляють.
Криптовалютні розрахунки через Гонконг стають дедалі популярнішими, але і в цьому разі доводиться користуватися послугами посередників в Узбекистані або Казахстані. Компанії з РФ навіть намагалися використовувати бартерні угоди або валютні свопи з імпортерами в тих самих банках.
У той час як платежі з Китаєм є найбільшою проблемою для Москви, росіяни стикаються з аналогічними труднощами в Туреччині. Ситуація там менш плачевна, тому що тільки частина банків відмовилися від операцій з Росією. Торгівля з Туреччиною також ведеться в основному в рублях, а частка турецького експорту зросла на 50% у першому півріччі.
В Індії тиск на банки через загрозу санкцій ускладнюється тим, що рупія не є повністю конвертованою. Після вторгнення Росії в Україну товарообіг між країнами різко зріс, що дозволило Москві накопичити на рахунках в Індії мільярди.
Щоб Росія могла використовувати ці гроші, Резервний банк Індії в липні 2022 року розробив правила, згідно з якими кошти можна інвестувати в проєкти або місцеві цінні папери, а також коригувати купівлі товарів і послуг на майбутню дату. Росія зазвичай закуповує в Індії смартфони та інші електротовари, хімікати і фармацевтику, продукти харчування, сільськогосподарські інструменти та текстиль.
РБІ наголосив, що ці інвестиції регулюватимуться керівними принципами і лімітами, що свідчить про те, що він не хоче встановлювати спеціальні правила для Росії. При цьому на інвестиції поширюються терміни блокування, і вони не підлягають передачі, що ускладнює їх ліквідацію Росією.
При цьому нафту, основний експорт Росії в Індію, в основному оплачують дирхамами ОАЕ, але також використовують долари і євро, а деякі приватні нафтопереробні компанії використовують юані.
Наразі затримки при проведенні транскордонних платежів становлять у середньому 10-16 днів.
Олександр Потавін, аналітик "Фінам" зазначив, що Банк Росії "зараз заохочує використання криптовалюти", щоб обійти західні санкції і полегшити переказ валюти за кордон.
"Складнощі з платежами між країнами погіршують ситуацію, насамперед з імпортом", - каже Наталя Зубаревич, фахівець з російських регіонів. "Споживчий ринок у Росії стає і буде ставати гіршим, а імпорт комплектуючих буде поступово погіршуватися".
Перший заступник голови Центробанку РФ Володимир Чистюхін заявив, що відсутність "нормальних платежів" за товари "означатиме смерть для нашої країни, яка залежить від експорту та імпорту".
У Росії вже шостий місяць поспіль фіксують зростання цін на продукти і паливо, що свідчить про труднощі, з якими зіткнувся Центробанк РФ у боротьбі з інфляцією. Річна інфляція в країні-агресорі в червні зросла до 8,59% з 8,30% попереднього місяця.
При цьому міністри ЄС заявили, що Володимир Путін "поширює брехню" про силу російської економіки, але ознаки погіршення ситуації перед обличчям жорстких санкцій зростають.