Діюча в Україні система стабілізації цін на ліки не працює – АМКУ

15:39, 22 листопада 2016
Країна
205 0

Система стабілізації цін на ліки, яка діє в Україні, не працює через використання дистриб'юторами маркетингових договорів при реалізації лікарських засобів.

REUTERS

Про це йдеться у звіті за результатами проведеного Антимонопольним комітетом України (АМКУ) дослідження фармацевтичного ринку за період з 2014 року по перше півріччя 2016 року.

Читайте такожГройсман застеріг учасників фармринку від спроб організувати штучний дефіцит ліків

«Механізм отримання доходів за надання маркетингових та/або інших послуг застосовується учасниками ринку, в тому числі і при реалізації лікарських засобів, ціна на які підлягає державному регулюванню, що на практиці свідчить про нездатність діючої в Україні системи стабілізації цін на лікарські засоби забезпечувати досягнення поставлених цілей», - йдеться у звіті.

Як пояснюється, вітчизняні дистриб'ютори та аптечні мережі отримують дохід не тільки від реалізації лікарських засобів з торговою надбавкою, а й за рахунок надання виробникам або імпортерам маркетингових та інших послуг.

Маркетингові послуги при організації роздрібної торгівлі лікарськими засобами надає імпортерам і вітчизняним виробникам переважна більшість аптечних мереж в Україні. При цьому законодавством України не передбачено будь-яких нормативно-правових документів, які б регулювали способи просування лікарських засобів.

Читайте такожЗ 1 січня в Україні буде введено систему референтних цін на лікарські засоби

«За наявності у сторін маркетингових договорів значної ринкової влади можуть мати місце негативні наслідки для конкуренції на певних товарних ринках від реалізації положень таких договорів», - пояснюється у звіті.

У зв'язку з цим АМКУ рекомендує встановити прозорі відносини в сфері просування і маркетингу лікарських засобів з урахуванням європейського досвіду.

«З урахуванням наявного на сьогодні стану конкуренції на ринку роздрібної торгівлі лікарськими засобами учасникам ринку доцільно запровадити механізми саморегуляції з встановленням загальних принципів професійної етики», - йдеться у звіті.

Як повідомляв УНІАН, у вересні 2016 року за результатами розгляду АМКУ справи про порушення компанією «Алкон Фармасьютікалз ЛТД» (м. Фрібург, Швейцарія) та фармацевтичних дистриб'юторів ТОВ «БаДМ», ТОВ «Вента. ЛТД», ТОВ СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» та ЗАТ «Альба Україна» законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій ці компанії були оштрафовані на загальну суму 1 млн 650 тис. 509 грн.

Комітет дійшов висновку, що компанія «Алкон Фармасьютікалз ЛТД», уклавши дистриб'юторські договори з іншими фірмами, сприяла завищенню цін на лікарські засоби при реалізації через процедури державних закупівель.

Станом на 25 жовтня швейцарська «Алкон Фармасьютікалз ЛТД» сплатила 937,5 тис. грн штрафу.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter