Фото depositphotos.com

Робота аптечних маркетплейсів та прайсагрегаторів, якими користується третина українців для купівлі ліків, опинилась під загрозою заборони. На цьому наголошують пацієнтські організації. Йдеться про проєкт постанови "Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)". Про небезпеку ухвалення документу попереджає Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів.

В заяві від Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів наголошується, що фактично дія документу унеможливить використання суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на роздрібну торгівлю лікарськими засобами, послуг прайс-агрегаторів. Рада захисту прав та безпеки пацієнтів вказує на зміни, передбачені п. 159-1 Ліцензійних умов, якими пропозиція продавати ліки має надходити виключно на веб-сайті ліцензіата. 

"Зараз 30% покупок в аптеках здійснюються через маркетплейси, аптеки заохочують бронювання онлайн саме знижками, середній розмір яких — 15%. Маркетплейси (apteki.ua, tabletki.ua, doc.ua, compendium, mypharmacy.com.uazdorovi.uamedbrowse.com.ua, likie.ua та інші) не продають ліки, а лише бронюють – споживач приходить до обраної аптеки, там оплачує і отримує товар. Але основна їх цінність - це пошук найближчої аптеки з потрібними ліками по прийнятній ціні. Тому для громадян втрата майданчиків, на яких можна порівняти ціни та перевірити наявність потрібних лікарських засобів є відкатом в минуле, а не позитивними змінами, як вказано в пояснювальній записці до Постанови", — йдеться у заяві пацієнтської організації.

Відео дня

Тобто, у разі такої заборони, пацієнти будуть переплачувати як мінімум 15%. Крім того, на думку фахівців, блокування аптечних маркетплейсів та прайсагрегаторів призведе до відсутності конкуренції, монополізації ринку великими мережами і, як наслідок, зростання ціни для споживача.