Вчені вперше змінили гени в ембріоні людини

11:26, 24 квітня 2015
Зарубіжні новини
329 0

Китайські вчені вперше модифікували геном людських зародків.

Фото: УНИАН

Про результати дуже спірних з етичної точки зору експериментів, чутки про які ходили з березня 2015 року, повідомляється на сторінках журналу Protein & Cell, пише lenta.ru. Коротко про дослідження розповіло видання Nature News.

Очолив експеримент Цзюньцзю Хуан (Junjiu Huang) з Університету Сунь Ятсена, намагаючись уникнути порівнянь з «Франкенштейном», взяв для дослідів нежиттєздатні ембріони, отримані з місцевих клінік планування сім'ї.

Читайте такожNASA проведе генетичний експеримент на МКС

Вчені використовували популярну систему редагування геномаCRISPR/Cas9 для видалення з ДНК мутантного гена HBB, що викликає бета-таласемію - важке генетичне захворювання крові. Саме запобігання спадкових захворювань до народження дитини і вважається головною позитивною метою генетичного редагування.

Вчені запустили ферментний комплекс CRISPR/Cas9 86 зігот. Через 48 годин редагування повинно було завершитися, а ембріони - дорости до восьми клітин.

Читайте такожВчені "реабілітували" чоловічу Y-хромосому

В результаті вижив 71 зародок, генетично були протестовані 54, але лише у 28 редактор геному правильно зробив свою роботу, а виправлену версію гена зберегли всього чотири. «Щоб проводити такі операції з нормальними ембріонами, успішність повинна наближатися до 100 відсотків. Ось чому ми зупинилися. Поки метод дуже нерозвинений», - зазначив Хуан.

Крім того, CRISPR/Cas9 часто бив мимо цілі, редагуючи геном в незапланованих ділянках. Кількість таких мутацій виявилася вищою, ніж у роботі з ембріонами мишей або клітинами дорослих людей. Подібні непередбачені і потенційно небезпечні мутації і викликають побоювання вчених, що попереджають про недосконалість цього методу.

За словами Хуана, його статтю відмовилися взяти в Nature і Science (провідні наукові журнали світу) саме через етичні проблеми, пов'язані з редагуванням геному ембріонів людини. У редакціях видання відмовилися коментувати слова вченого.

На думку академічного співтовариства, редагувати гени ембріонів небезпечно, так як вони передають змінену ДНК наступним поколінням і непомітні, на перший погляд, наслідки «правки» можуть завдати шкоди в майбутньому. Крім того, ефективна система редагування генів може потрапити в руки тих, хто використовує її в явно нелюдських цілях.

Нарешті, провальні результати китайської групи «підкреслюють те, про що ми писали [в березні]: такі дослідження потрібно призупинити і провести широку дискусію про те, куди йти далі», заявив Едвард Ланфьер (Edward Lanphier), президент компанії Sangamo Biosciences, яка спеціалізується на редагуванні ДНК в клітках дорослих людей.

Але Цзюньцзю Хуан не збирається зупиняти свої експерименти. Вчений планує зробити роботу CRISPR/Cas9 більш прицільної, вводить ферменти в іншому форматі, що дозволяє системі відключатися ще до накопичення небезпечних мутацій. Крім того, він хоче спробувати інші редактори геному (наприклад, TALEN), що дають менше непередбачених мутацій.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter