Яке церковне свято 1 грудня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, pixabay.com

1 грудня за новим церковним календарем згадують святого Наума - одного з 12 малих пророків. У народному календарі - Наумів день. Про традиції свята, заборони, народні прикмети та кого вшановують 1 грудня за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.

1 грудня 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

1 грудня (14 грудня за старим стилем) - день пам'яті святого Наума, одного з 12 малих пророків і покровителя людей, які займаються розумовою працею.

Наум жив у VIII-VII століттях до н.е. в Ізраїлі. Про нього збереглося мало інформації. Відомо, що він входить до числа 12 малих пророків - старозавітних авторів книг пророцтв. Малими пророків називають тому, що обсяг їхніх книг менший, ніж ті, які написані чотирма великими пророками - Ісаєю, Єремією, Єзекіїлем і Даниїлом.

Відео дня

Основна частина пророцтв Наума розповідає про загибель головного міста ассірійців - Ніневії, яких Господь покарав за ідолопоклонство, розпусту і чаклунство. Напередодні цього ніневійці покаялися, почувши про пророцтво ще одного малого пророка Іони. Але незабаром повернулися до колишнього способу життя, за що й були покарані.

Наум передбачив, що буде фатальна повінь. Так і сталося: спочатку Ніневію оточили війська мідійського і вавилонського царів і тримали в облозі три роки. Але потім стався розлив річки Тигр, вода підмила стіни міста, війська увірвалися в Ніневію і зруйнували її. Цар Ніневії Сарданапал, розуміючи, що врятуватися не вдасться, наказав розпалити велике багаття - туди кинули царські скарби, і він сам ступив у вогонь.

Свято 1 грудня за старим стилем - день пам'яті мучеників Платона і Романа. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 18 листопада.

Про що говорять прикмети на 1 грудня

Прикмети на 1 грудня / фото УНІАН

За прикметами дня дивляться, якою буде погода взимку:

  • погода сувора цього дня - уся зима буде холодною;
  • у будинку з'явився комар або муха - буде відлига;
  • ворони гуляють по землі - до потепління;
  • кола навколо місяця - скоро буде мороз.

У народному календарі 1 грудня - свято Наумів день, Наум Грамотник. За старих часів у цей час у дітей починалося навчання.  

Що не можна робити 1 грудня

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

  • сваритися і лаятися;
  • порушувати правила посту;
  • відмовляти в допомозі та милостині.

За народними прикметами цього дня не слід хвалитися успіхами в навчанні, а також хвалити за успіхи - вважається, що після таких похвал людині навчання буде даватися важко. Ще одна заборона дня, яка дійшла і до нашого часу - не можна їсти під час читання, можна "заїсти" розум.

Що можна робити 1 грудня

Святому пророку Науму моляться в складних ситуаціях, просять допомоги в навчанні, сімейних справах. За старих часів цього дня йшли до храму всією сім'єю - вважалося, що помолившись у день пам'яті пророка, можна отримати благословення на навчання для себе та дітей.

Традицією цього дня було дарувати подарунки вчителям, щоправда, тоді подарунки були трохи іншими, ніж сучасні - вчителеві підносили коровай або вручали щось ще їстівне. День Наума - гарний час для починань, усе, розпочате сьогодні, буде успішним.

Тим, хто дотримується посту, цього дня належить сухоїдіння. Раніше ми публікували докладний календар харчування на Різдвяний піст по днях.

1 грудня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Дмитро, Наум, Порфирій.

Вас также могут заинтересовать новости: