Яке церковне свято відзначають віряни 14 січня за новим і старим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
14 січня за новим церковним календарем згадують святу рівноапостольну Ніну. У народному календарі - Нінин день. Про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Православне свято 14 січня (27 січня за старим стилем) - день святої Ніни, просвітительки, яка привела народ Іверії до християнства.
Ніна жила наприкінці III століття - на початку IV століття. Народилася вона в Каппадокії, у знатній і благочестивій родині. Її батько Ніни був родичем святого Георгія Побідоносця, а мама - сестрою патріарха Єрусалимського. Коли Ніні виповнилося 12 років, її сім'я переїхала до Єрусалима, де батька благословили на відлюдництво. Мати дівчинки стала дияконисою при храмі Гробу Господнього, а виховувала Ніну благочестива стариця. Дівчина з юності вивчала Святе Письмо, а після розповідей стариці про Іверію (нинішню Грузію) Ніна вирішила поїхати туди і розповісти її жителям про Спасителя.
За переказами, у Ніни було видіння - їй явилася Матір Божа і вручила їй хрест із виноградних лоз. Коли імператор Діоклетіан почав переслідувати християн, дівчина втекла до Іверії. Там вона скоро стала відомою: за її молитвами відбувалося безліч зцілень місцевих жителів. Ніна весь край обійшла з проповідями, їй вдалося навернути в християнство самого царя Мероя. Тоді він запросив із Константинополя єпископа і священиків і побудував перший в Іверії храм в ім'я святих Апостолів.
У Грузії святу рівноапостольну Ніну шанують як просвітительку, яка принесла в країну православ'я.
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - Обрізання Господнє і день пам'яті Василя Кесарійського (Великого). Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
За прикметами дня судять про погоду найближчим часом і врожай:
У народі 14 січня - Нінін день, його традиційно присвячують догляду за домашньою худобою, особливо коровами. Вважається, що коров'яче молоко сьогодні має цілющу силу. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні.
У церковне свято 14 січня церква засуджує лінь, заздрість, жадібність, помсту. Не можна відмовляти в допомозі, лаятися і підвищувати голос, лихословити, пліткувати.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не радять давати в борг гроші (щоб не залишитися "на бобах"), стригтися і ображати тварин.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до рівноапостольної Ніни - просять позбавити від бід і скорбот, напоумити ворогів. Вважається, що свята допомагає у всіх добрих починаннях і справах.
14 січня заведено наводити лад у домі, закінчувати розпочаті справи, можна прати і займатися рукоділлям. Вважається, хто з раннього ранку візьметься за справи, той буде щасливий весь рік. Тим, у кого є домашні тварини, слід приділити їм особливу увагу: почистити хлів, клітки тощо, смачно нагодувати. Згідно з повір'ям, натуральне коров'яче молоко (ще краще, якщо парне), випите сьогодні, може зцілити від найважчих недуг.
Іменини сьогодні за церковним календарем у Марка, Сергія, Павла, Ніни, Степана, Іллі, Андрія.
За старим стилем день ангела у Григорія, Петра, Трохима, Платона, Миколи, Івана, В'ячеслава, Богдана, Олександра, Федота, Василя.