Яке церковне свято сьогодні, 20 лютого / ua.depositphotos.com

20 лютого за новим церковним календарем православні згадують благовірного князя Київського Ярослава Мудрого, Лева Катанського, преподобного Агафона Києво-Печерського. У народі - свято Лев Катальщик. Про заборони та прикмети дня, що відзначають у православній церкві 20 лютого за старим стилем - у матеріалі. 

20 лютого 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

20 лютого за новим стилем (5 березня за старим стилем) - день пам'яті князя Київського Ярослава Мудрого.

Князь Ярослав народився 983/985 року (за різними джерелами). Він був другим сином святого рівноапостольного князя Володимира Великого. У 988 році, коли Володимир хрестив Русь, Ярослава і його братів також хрестили. Ярослав отримав у хрещенні ім'я Георгій (Юрій) - на честь святого великомученика Юрія Побідоносця.

Відео дня

За часів свого правління Ярослав Мудрий продовжив розпочату батьком розбудову Київської держави, і вона за Ярослава набула справжнього розквіту. Ось деякі з досягнень великого князя:

Ярослав Мудрий першим склав збірник законів на Русі, який складався з 18 статей. У цих законах було виявлено повагу до життя людини, прийняті раніше тілесні покарання і страту замінили на грошові штрафи та інші легкі покарання.

Князь Ярослав засновував школи при храмах, а також дбав про виховання духовенства. У Києві та в інших містах відкрили книжкові майстерні, де переписували священні та богослужбові книги, трактати з історії, філософії, права, природничих наук. Також князь заснував першу в державі бібліотеку на території Софійського собору - у ній містилося понад 950 томів і вона мала власну книгописну майстерню.

Ярослав Мудрий завершив будівництво унікального храму Святої Софії, саме місто за правління князя розвивалося дуже стрімко і стало одним із найбільших міст тогочасної Європи, наприклад, тільки в Києві налічувалося близько 400 храмів.

Благовірний князь наполягав на визнанні святими княгині Ольги, Федора та Івана, вшановував як святих свого батька Володимира та братів князів-страстотерпців Бориса і Гліба.

Князь Ярослав мав неабиякий авторитет і його можна сміливо назвати тестем Європи - його діти та онуки одружилися з багатьма поважними королівськими родинами Європи. Сам князь був одружений зі шведською принцесою Інгігердою (Іриною у хрещенні). Київська держава поріднилася через династичні шлюби з Візантією, Польщею, Швецією, Норвегією, Францією, Угорщиною, Німеччиною.

Щоб уникнути братовбивчої війни за престол після його смерті, Ярослав склав заповіт дітям: "Ось я відходжу зі світу цього. А ви, сини мої, майте між собою любов, бо ви брати від одного батька й однієї матері. І якщо будете ви в любові між собою, то і Бог буде в вас, і підкорить Він вам супротивників під вами, і будете ви мирно жити. Якщо ж будете ви в ненависті жити, в чварах сварячись, то і самі загинете, і землю батьків своїх і дідів погубите, що вони придбали її працею великою..."

Помер благовірний князь у Вишгороді 1054 року. Поховали Ярослава в саркофазі в Софії Київській. У 1930-х роках мощі князя було вилучено й описано, їхню долю досі не вирішено.

2008 року князя Ярослава канонізували, а 2016 року освятили на його честь престол храму Малої Софії - колишнього трапезного храму Софійської церкви.

***

20 лютого в православній церкві також вшановують Лева Катанського і преподобного Агафона Києво-Печерського.

Свято 20 лютого за старим стилем - день пам'яті преподобного Луки Елладського.

Про що говорять прикмети на 20 лютого

20 лютого - прикмети сьогоднішнього дня / фото ua.depositphotos.com

У народному календарі 20 лютого - свято Лев Катальщик. Прикмети дня говорять про погоду:

  • ворони купаються в калюжах - чекай на тепло;
  • весна настала рання - найближчими тижнями може різко похолодати;
  • випав сніг і так і не розтанув - може бути неврожай;
  • сніг із дощем іде - бути повені.

За старих часів цього дня прощалися із зимою і востаннє каталися з гір на санчатах - звідси і назва свята. Існувала прикмета, що чим далі віднесуть тебе санки, тим щасливішим і здоровішим будеш.

Що не можна робити 20 лютого

Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, сперечатися, особливо з рідними, заздрити. 

За народними прикметами цього дня потрібно постаратися не захворіти - довго доведеться одужувати, не слід планувати нові справи і давати обіцянки - буде важко виконати.

Що можна робити 20 лютого

До благовірного князя Ярослава звертаються з проханнями молити Бога за нас і нашу державу, просять додати розуму в непевні часи, зміцнити віру, зцілити тіло й дух.

У народі головним звичаєм дня вважається приготування круглих коржів-колобків. Цю випічку готують з особливим задумом - щоб усе "котилося на щастя". 

20 лютого - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Антон, Василь, Давид, Іван, Лев, Лука, Микола, Сергій, Федір, Пилип, Ярослав.

Раніше ми публікували церковний календар на лютий 2024 зі святами на кожен день за новим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: