Яке церковне свято сьогодні, 26 квітня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

26 квітня православні віряни згадують священномученика Василя, єпископа Амасійського, і Глафіру Амасійську. У народному календарі - Глафіра Горошниця. Про традиції дня, прикмети і заборони, кого шанують у церкві 26 квітня за старим стилем - розповідаємо нижче.

26 квітня 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

26 квітня за новим календарем (9 травня за старим) - день пам'яті священномученика Василя, єпископа Амасійського і діви Глафіри Амасійської.

Василь жив у IV столітті в місті Амасії (Мала Азія). Він служив єпископом міста і все життя захищав християнську віру, викриваючи ідолопоклонників і підтримуючи віруючих.

Відео дня

Імператор Ліциній, який правив у той час, був язичником і переслідував християн. Стався випадок, що правитель загорівся пристрастю до служниці своєї дружини Констанції - праведної діви Глафіри. Та все розповіла господині, і цариця, переодягнувши Глафіру в чоловіче вбрання, дала їй грошей і допомогла втекти в Амасію.

У місті Глафіру прихистив єпископ Василь. Він на той час будував храм, і дівчина віддала на його будівництво гроші, отримані від цариці, а потім написала їй листа і попросила коштів, яких не вистачало, щоб добудувати церкву. На жаль, послання потрапило в руки до імператора - він сильно розгнівався і велів привести до нього Глафіру і Василя. Але сталося так, що дівчина померла раніше, ніж наказ дійшов до Амасії. Василя заарештували і запросили стати верховним жерцем. Єпископ відкинув пропозицію, за що й був страчений.

Свято 26 квітня за старим стилем - день пам'яті священномученика Артемона.

Про що говорять прикмети на 26 квітня

26 квітня - прикмети сьогоднішнього дня / ua.depositphotos.com

У народному календарі 26 квітня - свято Глафіра Горошниця. За прикметами дня судять про погоду і врожай:

  • ранок із заморозками - ще 7 днів буде мороз;
  • береза повністю розпустилася - можна садити картоплю;
  • на Глафіру гримить грім - завтра можна йти на город;
  • кукує зозуля - до гарної погоди.

За народною прикметою, якщо цього дня ластівка зів'є гніздо на будинку, то, можливо, скоро в ньому з'явиться малюк, а сама оселя буде захищена від нещасть і пожежі.

Що можна робити 26 квітня

Святому Василю моляться про підтримку у важкі хвилини. У святої Глафіри просять терпіння, міцного здоров'я і гарного врожаю.

У народі вважають, що на Глафіру можна садити ранню картоплю і горох - звідси пішла і назва народного свята. Також сьогодні прийнято їсти страви з гороху - щоб здоров'я вистачило на цілий рік.

Що не можна робити 26 квітня

Серед заборон, що сьогодні не можна робити - сваритися, лаятися, відмовляти в допомозі. Триває Великий піст 2024 року - тим, хто постить, заборонені скоромні продукти, належить сухоїдіння.

За народними повір'ями гріхом цього дня вважається розоряти ластівчині гнізда або ображати птахів - на того, хто порушить, чекають нещастя й біди. Сьогодні не радять свататися й одружуватися - сім'я буде неміцною, а подружжя - невірним.

26 квітня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Глафіра, Василь, Іван, Микола, Нестор, Петро і Степан.

Вас також можуть зацікавити новини: