28 березня: церковне свято сьогодні, що зробити для здоров'я цього дня

Яке церковне свято відзначають віряни 28 березня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.

28 березня за новим церковним календарем вшановують святого Іларіона Нового. У народі день прозвали Іларіоновим. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 28 березня (10 квітня за старим стилем) - день пам'яті преподобного Іларіона Нового, який жив у VII-VIII століттях і володів даром чудотворення.

Іларіон Новий, ігумен Пелікітський, ще в юності вирішив стати ченцем і провів багато років у самітництві. За праведний спосіб життя його поставили пресвітером, а пізніше обрали ігуменом Пелікітського монастиря (розташовувався біля протоки Дарданелли, але в XIX столітті його зруйнували). Від Бога преподобний Іларіон отримав дар прозорливості й чудотворчості: за допомогою молитви він міг вигнати бісів, зцілити хворих і навіть сліпих, а також впливав на погоду й рибний улов, відганяв шкідників від полів.

Коли почалася іконоборча війна, до Пелікітського монастиря увірвався візантійський полководець Михайло Лаханодракон. Його воїни взяли в полон і закували в ланцюги 42 ченців, яких потім убили. Решту жорстоко катували, був серед цих мучеників і Іларіон Новий. Усі вони загинули.

Яке церковне свято 28 березня за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті мучеників Агапія, двох Діонісіїв, Пуплія, Тимолая, Роміла і двох Олександрів. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.

Про що говорять прикмети на 28 березня

У народі 28 березня - свято Іларіонів день. За його прикметами судять про майбутній урожай і погоду:

  • туман із ранку - буде багатий урожай овочів, фруктів і злаків;
  • грім чути - чекайте затяжних дощів;
  • дощ пішов - до врожайного року;
  • сороки сидять на верхівках дерев - скоро потеплішає.

Цього дня спостерігають за заходом сонця - якщо воно велике і червоне, то завтра буде ясно, а також збирають квіти мати-й-мачухи.

Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 28 березня, як і в будь-який інший день, церква засуджує сварки, лихослів'я, заздрість, лінь і відчай. Не слід злитися, ображатися і ображати кого-небудь, відмовляти в допомозі.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: думати про погане - всі помисли мають бути чистими, інакше можна притягнути до себе недобре. Також, згідно з повір'ями, не можна цього дня вивертати кишені - це до злиднів.

Що можна робити 28 березня

У православне свято сьогодні звертаються до преподобного Іларіона, як до заступника за нас перед Богом - просять зцілення від важких недуг, вважається, що святий допомагає позбутися сліпоти і при поганому зорі, а також захищає від усього недоброго.

Триває Великий піст: тим, хто постить, сьогодні належить сухоїдіння. Раніше ми розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 - календар харчування по днях. Дотримуючись посту, важливо пам'ятати, що це - не дієта, обмеження в їжі - не головне, набагато важливіше стежити за своїми думками, словами і вчинками.

28 березня можна займатися домашніми справами - прибирати в будинку, робити дрібний ремонт, працювати на городі.

Ще зі старих часів в Іларіонів день збирали квіти мати-й-мачухи - вважалося, що квіточки, зібрані саме у цей час, мають особливу силу і можуть зцілити від будь-яких хвороб і додати сил. Мати-й-мачуху заварювали і пили під час хвороби або для профілактики.

Хто відзначає день ангела 28 березня

День ангела сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Іван, Іларіон, Ілля, Микола, Сава, Степан. 

За старим стилем іменини у Венедикта, Ростислава, Михайла та Феодосія.

Вас також можуть зацікавити новини: