Яке церковне свято сьогодні, 28 травня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, pixabay.com

28 травня за новим церковним календарем православні віряни згадують преподобного Микиту сповідника. У народі день прозвали Микита Гусятник. Про традиції та прикмети 28 травня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.

28 травня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар, і дати православних свят із фіксованою датою (неперехідних) змістилися на 13 днів раніше. Однак частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Відео дня

28 травня за новим календарним стилем (10 червня - за старим) - день пам'яті преподобного Микити сповідника, єпископа Халкідонського.

Микита жив у Греції, у VIII столітті. Він з юності вирішив присвятити життя Господу. У писаннях сказано, що Микита вирізнявся особливим милосердям, ніколи не відмовляв у допомозі, постійно допомагав сиротам, вдовам, бідним людям і мандрівникам.

У 762 році він став єпископом Халкідонським і обіймав цю посаду майже півстоліття. Коли імператор Лев Вірменин почав гоніння на християн, то єпископ Халкідонський виступив проти правителя та іконоборчої єресі. За що був засуджений, а потім опинився на засланні. Там він і помер. Біля могили святого не раз відбувалися чудесні зцілення, але де зараз знаходяться мощі - невідомо.

Церковне свято 28 травня за старим стилем

28 травня за старим календарним стилем згадують преподобного Пахомія Великого.

Про що говорять прикмети на 28 травня

28 травня - прикмети сьогоднішнього дня / pixabay.com

Прикмети цього дня говорять про те, якою буде погода:

  • день видався тихий і безвітряний - буде гарний урожай;
  • гуси чистять пір'ячко - до затяжної негоди;
  • мурашок багато з'явилося - стоятиме сонячна і тепла погода.

У народному календарі 28 травня - свято Микита Гусятник, у народі вважають, що преподобний Микита оберігає гусей і гусенят. Друга назва дня - Полудниця: згідно з повір'ями, сьогодні всім керують добрі та злі духи в образі звичайних жінок зі сковорідками. Наприклад, добрі полудниці сковорідкою прикривають пшеницю на полі від пекучого сонця, злі навпаки - розташовують сковороду так, щоб сонце спалило врожай.

Що не можна робити 28 травня

Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти лайки, жадібності, заздрості, пліток, лихослів'я.

Народні прикмети забороняють цього дня сварити дітей - мир і спокій покинуть такий дім. Незаміжнім дівчатам на радять виходити опівдні на вулицю - інакше не вийдуть заміж, а чоловікам - працювати в полі чи на городі, інакше можуть втратити сили.  

Що можна робити 28 травня

Микиту Халкідонського вважають покровителем бідних людей. До святого звертаються з молитвами сироти, незаслужено скривджені люди, просять допомогти в сімейних справах, у реалізації задуманого і знайти хорошу роботу, моляться про зцілення від хвороб.

У народі святого просять уберегти домашню птицю - качок, гусей і маленьких пташенят. Народні прикмети цього дня радять повісити над вхідними дверима гілочку полину - щоб захистити оселю від полудниць та іншої нечисті.

28 травня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Ігнатій, Олена, Василь, Макар, Микита, Захар, Петро, Іраклій, Микола, Дмитро, а також Пахом.

Раніше ми публікували церковний календар на червень 2024 зі святами за новим і старим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: