Яке церковне свято відзначають віряни 5 квітня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
5 квітня за новим церковним календарем вшановують пам'ять мучеників Агафопода, диякона, Феодула, читця, та інших. Сьогодні ж - Похвала Пресвятої Богородиці. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тож неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Православне свято 5 квітня (18 квітня за старим стилем) - день пам'яті мучеників Агафопода, диякона, Феодула, читця, і іже з ними.
Феодул і Агафопод жили у Фессалоніках у III-IV століттях. Агафопод був уже в похилому віці, служив дияконом, Феодул - юним читцем, обидва проповідували християнську віру.
Одного разу Феодулу наснився невідомий, який вклав йому в долоню якийсь предмет. Прокинувшись, юнак виявив у руці перстень із зображенням хреста. З його допомогою Феодул став зцілювати хворих, а язичників навертати до християнства.
Коли почалися гоніння на християн, Агафопода і Феодула привели на суд, а потім кинули в темницю. Там їм наснився сон, ніби під час корабельної аварії їх викинуло на берег у сяючому вбранні. Кати зв'язали Агафопода і Феодула і кинули в море, але святих викинуло на берег без пут і в світлому одязі.
***
5 квітня - свято Похвали Пресвятої Богородиці (субота акафісту). Це свято традиційно відзначають у суботу на п'ятому тижні Великого посту, тому воно не має фіксованої дати. Свято встановили в IX столітті на згадку про те, як Пресвята Богородиця врятувала Константинополь (нині Стамбул) від навали ворогів.
За часів правління імператора Іраклія патріарх Сергій ходив з образом Богородиці міськими мурами і благав Господа про захист від перських і скіфських військ, які взяли в облогу Константинополь. Місцеві мешканці шукали захисту в храмах Божих, день і ніч благаючи Заступницю врятувати місто. І ось у ніч, коли агаряни і перси з моря і з суші рушили на місто, раптово почалася страшна буря - вона розсіяла і потопила судна нападників, а всі інші втекли. Тоді всю цю ніч вдячний народ, який у той час перебував у Влахернському храмі, підносив своїй Захисниці всенічну і неседальну пісню (грецькою - акафіст). Неседальною пісня називається тому, що співали її стоячи.
Спочатку свято акафіста відзначали тільки в Константинополі, але пізніше свято внесли в статути монастирів і богослужбові книги, і воно стало загальним для всієї Східної Церкви.
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті преподобномученика Никона Сицилійського, єпископа, і 199-ти учнів його, а також преподобного Никона, ігумена Києво-Печерського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
У народі 5 квітня - свято Федулів день, Федул Вітряник. За прикметами судять про погоду і яким буде літо:
У народі вважають, що сьогодні на зміну холодним вітрам приходять теплі і кажуть: "Прийшов Федул - губи надув". Також із цього дня на городах розселяються цвіркуни, з'являються метелики-кропив'янки та сонечка. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні.
У церковне свято 5 квітня не можна лаятися, пліткувати, заздрити, ображати кого-небудь і відмовляти в допомозі. Церква засуджує брехню, лінь, заздрість, жадібність і відчай.
Триває Великий піст: ті, хто постує, сьогодні можуть вживати гарячі страви з олією. Раніше ми докладно розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 - календар харчування по днях. Важливо не забувати, що обмеження в їжі - не головне, потрібно стежити за своїми думками, словами і вчинками.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих Агафопода і Феодула - моляться про захист від зла, видимого й невидимого, просять зміцнити віру, наставити на істинний шлях і дати сил витримати життєві негаразди й прикрощі, коли насувається відчай.
На Федула Вітряника за народною традицією можна прибирати утеплення з вікон і потрібно добре провітрити дім - щоб позбутися пилу і впустити свіже повітря після довгої зими. Також вважається, що це допомагає вберегти житло від неприємностей, гнилих вітрів, нечистої сили.
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Георгій, Марк, Микола, Платон, Семен, Феодул.
За старим стилем день ангела в Олексія, Анастасії, Варвари, Василя, Іллі, Лідії, Макарія, Никона, Сергія, Стефана.