"Очі: Легенда Карпат": цікаві факти про магічно красиве фентезі, натхненне Україною

Головні ролі у фільмі зіграли легендарний Віллем Дефо та Фінн Вулфґард з "Дивних див".

24 квітня 2024 року у кінотеатрах України стартує прокат фільму "Очі: Легенда Карпат" (The Legend of Ochi) – видовищного фентезі, в якому переплітаються світи людей і магічних істот.

"Режисер Ісая Саксон створив світ, який не є ані суто реалістичним, ані повною фантазією", – каже чотирикратний оскарівський номінант Віллем Дефо, котрий зіграв у стрічці одну з головних ролей. 

УНІАН разом із кінокомпанією Adastra Cinema, котра є дистрибутором фільму в Україні, розповідає про цю неймовірну кіноказку, сповнену магії Карпат.  

Про що фільм 

У віддаленому карпатському селі живе сором'язлива фермерська дівчина-підліток на ім'я Юля, котру ростили в страху перед невловимим видом магічних істот, відомим як Очі. Місцеві мешканці впевнені, що Очі, котрі живуть у навколишніх лісах, – злобні, небезпечні та бажають людям лише зла. Але якось Юля знаходить пораненого та покинутого малюка Очі. Вона розуміє, що це – ніякий не монстр, а просто налякане й розгублене дитина, котрому потрібна допомога. Тож Юля, порушуючи всі перестороги та заборони, тікає разом із маленьким Очі, щоб допомогти малюку повернутися додому. 

Режисер-дебютант і зірковий каст 

"Очі: Легенда Карпат" написав і зняв Ісая Саксон, для якого цей фільм став дебютною повнометражною роботою. Ісая прославився роботою над музичними кліпами – зокрема, для Бьорк, Panda Bear, Dirty Projectors, Каньє Веста, Grizzly Bear та інших популярних виконавців. Але ще відтоді, як юний Ісая працював у відеомагазині (до речі, з цього ж починав свій шлях і Квентін Тарантіно), він завжди мріяв зняти справжнє кіно. І ось нарешті його мрія збулася. 

Для Саксона "Очі: Легенда Карпат" – дуже особиста історія. І не лише тому, що його предки походять із Карпатського регіону. Саксона завжди цікавив зв'язок між дітьми та загадковими істотами з інших світів – так, як у його улюблених фільмах "Інопланетянин" Стівена Спілберга та "Мій сусід Тоторо" Хаяо Міядзакі. І саме про це він написав і зняв своє дебютне кіно. 

На головну роль дівчинки Юлі режисер запросив юну німецьку акторку Гелену Ценгель, яка стала відомою після ролі у стрічці режисера Пола Грінграсса "Новини з усього світу" (2020), де вона зіграла разом із Томом Генксом. 

Роль батька Юлі, суворого Максима, зіграв Віллем Дефо ("Антихрист", "Бідолашні створіння", "Носферату"), і режисер зізнається, що просто не уявляв у цій ролі когось іншого.

"Коли я писав цього персонажа, здавалося, що Віллем, якого я знав з інших фільмів, допомагав мені формувати образ героя, – каже Саксон. – Його голос диктував мені слова, і я знав, що ніхто інший не зможе зіграти цю роль".

Дружину Максима, котра покинула родину, щоб пасти овець на полонині, зіграла Емілі Вотсон (серіали "Чорнобиль", "Дюна. Пророцтво"), а роль Петра, зведеного брата Юлі, дісталася зірці фільмів "Воно", "Мисливці на привидів" та серіалу "Дивні дива" Фінну Вулфґарду.

Справжні Карпати і майже справжній Очі 

"Я знав, що хочу знімати на натурі, у віддалених районах Карпатських гір, де, коли ви виїжджаєте з міст, ви бачите кінні підводи та людей, які живуть у надзвичайній близькості до землі, – розповідає режисер. – Карпати – це найбільш збережені первісні ліси в усій Європі, де вдосталь ведмедів, рисей і вовків. Тож побувати там – це наче подорож машиною часу". 

Можливо, коли б не повномасштабна війна, фільм, натхненний Україною, в Україні б і знімався. Та, на жаль, цього не сталося. Утім, Саксон все ж знайшов для своєї стрічки справжні Карпати – просто з іншого боку кордону, в Румунії. 

Щодо магічних мешканців цих таємничих лісів, то вони теж майже справжні. Аби добитися максимальної реалістичності, режисер вирішив мінімально використовувати CGI-ефекти. 

Так само, як бебі Йода (Гроґу) в "Мандалорці", малюк Очі – це лялька, якою на тлі "зеленого екрану" керують кілька ляльководів. А дорослих Очі у фільмі грають три основні актори, які виконують сцени у спеціальних костюмах, доповнених подовжувачами кінцівок. І костюми, і лялька мають аніматронні голови, причому кожна деталь обличчя керується командою людей. Тож фактично візуальні ефекти у фільмі переважною мірою використовувалися лише задля для видалення ляльководів з кадру.

"Це кіночарівництво"

Стрічка, світова премёєра якої відбулася на фестивалі Sundance, вже має позитивні відгуки перших кінокритиків і простих глядачів. Наразі його оцінка на IMDb становить 6,3 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 84% схвалення від критиків. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 65 зі 100 балів, що відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".

"Очі: Легенда Карпат" змушує замислитися: "Ну як вони це зробили?". І це – лише щоб ще більше здивуватися, коли усвідомлюєш, як саме це було фізично втілено. Це кіночарівництво", – із захопленням пише оглядач Variety про цю стрічку з надзвичайно скромним як для Голлівуду бюджетом у лише 10 мільйони доларів. 

А Deadline своєю чергою називає фільм "ковтком свіжого повітря та приголомшливим візуальним задоволенням, яке сподобається не лише наймолодшим членам родини". 

Вас також можуть зацікавити новини: