В Україні вже котрий рік відбувається рішуча боротьба з корупцією \ фото УНІАН

Військові хабарники: як представники Міноборони вимагають кошти у підприємців

В Україні вже котрий рік відбувається рішуча боротьба з корупцією. Проте, нещодавно журналістам вдалося взяти участь у спецоперації із затримання співробітників Міноборони і «рєшал», які вимагали десятки тисяч доларів з підприємців відомого одеського ринку «7 кілометр».

В Україні вже котрий рік відбувається рішуча боротьба з корупцією \ фото УНІАН

Звичайний київський ранок. Люди поспішають по своїх справах. Ми теж поспішаємо. Але наша справа сьогодні не звичайна. Агенти «Грошей» їдуть на зйомки справжньої спецоперації.

Напередодні журналістові «Грошей» зателефонували знайомі адвокати з Одеси і запропонували бути присутнім при передачі хабара. Отримати його від підприємців «7-го кілометра» мають працівники Міністерства оборони. Агенти «Грошей» відправляються у «рейд»: мають сидіти, їсти суші і спробувати зняти онлайн, як насправді передають хабара посадовцю від Міноборони.

Юрист з Одеси Олена Синько повідомила «Грошам» місце і час, де вони зустрінуться з корупціонерами у погонах. Аби не видати себе, зв’язок триматимемо смс-ками - через захищений інтернет-месенджер.

«Тільки з вашого боку повинна бути повна конспірація, - повідомляє журналістам юрист. – Ці ділки, з якими ми будемо зустрічатися, дуже бояться. І будуть на всіх звертати увагу (щоб не побачили камеру). А я буду вам писати».

Локація - кафе неподалік залізничного вокзалу столиці. Заходимо. Наш оператор влаштовується навпроти, на вулиці, і одразу впізнає наших знайомих. Схоже, нам сьогодні щастить – вони сіли у вікна на другому поверсі. І наш оператор їх добре бачить.

Ми влаштовуємося за три столики та замовляємо суші. І отримуємо смс від Олени: «Чекаємо на двох чоловіків. Один з них з бородою».

За 20 хвилин дійсно з’являються двоє. Один у військовій формі. Проходять повз журналістів та сідають за столик навпроти одеситів.

Чоловік з бородою - Якубов Сервін Зодієвіч, 1972 року народження. Уродженець Таджикистану. Прописаний у Криму, місто Сімферополь. Судячи з міліцейських баз даних, він неодноразово фігурував у кримінальних справах з шахрайством.

Якубов \ Чоловік з бородою неодноразово фігурував у кримінальних справах з шахрайством

Для чого він приїхав на зустріч з юристом та підприємцем з Одеси? Аби зрозуміти це, нагадаємо одне із розслідувань програми «Гроші», яке, свого часу, наробило багато галасу.

2016 рік. Затишне одеське кафе. Чоловік, який працює в одеському підприємстві «Військторгсервіс», що належить до Міністерства оборони, отримує повідомлення про затримання за підозрою у вчиненні злочину. Адже він прийшов брати хабар від підприємців легендарного одеського ринку «7 кілометр» за право оренди контейнерів на вулиці Рожевій.

Було встановлено, що у сумочці, яка була у чоловіка при затриманні, знаходились грошові кошти. Як зазначили представники правоохоронних органів – «вісім пачок».

Річ у тому, що Міністерство оборони володіє ділянкою землі на 7-му кілометрі. На ній стоять 50 контейнерів. І військові чиновники постійно вимагають - і отримують! - хабарі від підприємців, що орендують контейнери. Але – ви не повірите – військові потім знов продають право оренди. Вже іншим бізнесменам.

«Я заплатив за цей контейнер 40 тисяч доларів, тому що ви поставили свій підпис під моїм контейнером. Ви його продали. То ж де мій контейнер?!», - обурювались час від часу місцеві підприємці.

У 2016 у них урвався терпець. «Коли тільки почалася вся ця епопея, вони називали суми – по 20 тисяч доларів з місця. І ми відмовились», - розповіла підприємець Тетяна Козак.

Врешті, підприємці подзвонили у СБУ. Двох військових чиновників – Вадима Кутового та Олександра Томченко - затримали на хабарі за право подовження оренди контейнерів на Рожевій.

Минуло три роки. Країна завзято бореться із корупцією, а військові знов вимагають «зелені» із підприємців «7 кілометра». Тепер за справу взявся Сервін Якубов – шахрай широкого профілю.

Олена Синько – юрист, яка представляє підприємців 7-го, стверджує, що бачила в нього цікавий документ. «У нього було тимчасове посвідчення представника Міноборони на вирішення питань, пов’язаних с 7-м кілометром. Воно було підписане безпосередньо міністром оборони Степаном Полтораком», - розповіла вона.

Підприємці довго вели переговори з «рєшалою» від військових. І знову погодилися дати хабара. Перший транш – 30 тисяч доларів.

Саме за ними у столичне кафе і прийшов цей бородань.

Він показує якійсь документи, жестикулює. Схоже, пояснює «терпілам» від бізнесу, що треба жити по-новому, але платити людям з погонами по-старому.

Втім, все ж таки, довіряти грошові справи людині з кримінальним минулим - необережно. Тому поруч з Якубовим - Остапенко Сергій Григорович, заступник начальника відділу юридичного департаменту Міністерства оборони України.

Вони довго теревенять з одеситами. Ми замовляємо каву та з’їдаємо останні суші.

Пан Якубов уважно вдивляється в вулицю. Схоже, нервує.

Військовий з юридичного департаменту залишає компанію першим. Потім підприємець щось передає Якубову. Схоже, що це гроші. Тільки після цього Якубов іде.

Таке враження, що нічого дивного, а, тим більше, кримінального, і не відбулося. А ми дарма сиділи у засідці. Та за дві хвилини перед столиком починають збиратися люди. Ще. Потім ще. А потім повз нас проводять Якубова. У кайданках.

Схоже, він відійшов недалеко. Оперативники повертають його за столик. Чоловіки складають протокол. Знімають місце злочину. Один зі слідчих одягає білі рукавички… Невже буде розкладати на столі ті самі «зелені»? Повертається до нас спиною і бачимо – працює військова прокуратура.

Військова прокуратура/ Працює військова прокуратура

В одеситів вийшло! Замість того, аби лягти під ненажерливу військову мафію, вони посадили її делегатів у калюжу!

Слідчі розкладають на столі той самий хабар. Знімають.

Отримання хабара/ Слідчі розкладають на столі гроші та знімають

Фото «зелені» з’явилися в інтернеті вже того ж дня.

А де ж юрист з Міністерства оборони? Сергій Остапенко теж з’являється на місці злочину, але його руки чомусь не в кайданках.

Ми дзвонимо його безпосередньому керівнику – директору юридичного Департаменту міністерства оборони Валерію Ковалю.

«Доброго дня. Валерію Петровичу». – «Добрий день». - «При передачі хабара працівниками «7 кілометра» з Одеси було затримано двох люде, будь ласка , що він там робив?». – «Він відпросився в заступника департаменту по своїм власним справам. Я впевнений, що Остапенко Сергій Григорович не має відношення до незаконних дій».

Але підприємці з «7-го кілометра» кажуть інше – Остапенко у схемі. І прізвище головного юриста Міноборони Валерія Коваля пан Остапенко згадував неодноразово.

«Приходив чоловік – юрист Коваля з юридичного відділу – Сергій Григорович і сказав, що приніс нам бумагу, в якій показав з виправленнями особисто від Коваля… Питання буде вирішено, як тільки ми передамо гроші… Він просив 30 тисяч доларів», - розповіла підприємець Олена Рудова.

Юрист Олена Синько каже, що має безліч доказів того, що Остапенко працював з Якубовим в одній зв’язці. «Безпосередньо за вказівкою начальника юридичного департаменту Коваля Валерія Петровича був присутній його підлеглий Остапенко Сергій Григорович», - вважає вона.

«Хочу звернутися безпосередньо до Степана Полторака. Ось ми тут стоїмо, люди, які платять вам податки. Вам що, воювати більше немає з ким?», - говорить підприємець Тетяна Козак.

А ви вірите, що військовий юрист зайшов у кафе, сів поруч із шахраєм Якубовим, навпроти підприємців з Одеси, довго їм щось доводив, а потім пішов за 5 хвилин до того, як 30 тисяч «зелених» перейшли до рук посередника? І все це випадково?

Того ж дня з’явилася інформація про гучне затримання. «Співробітники ДБР затримали двох чоловік – посередника і колишнього співробітника концерну «Військторгсервіс» під час отримання хабара для посадовців Міністерства оборони», - йшлося в офіційному повідомленні.

Втім, про пана Остапенка – діючого юриста в МО - ані слова. І це дуже засмучує! Адже, можливо, все ж таки варто нарешті посадити не посередників і цапів-відбувайлів, а хоч одного високопосадового корупціонера, хай і військового чиновника? Може інші тоді, врешті решт, почнуть хоч чогось боятися і справді жити по-новому, а не брати по-старому?

Олександр Іваніцький, Тетяна Стежар

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Теги: #хабарі