этот материал доступен на русском

Washington Post: Україні гостро потрібна допомога Заходу, а не його втома

12:23, 24 квітня 2019
Політика
1176 0
Заходу варто якомога швидше почати працювати з новим президентом України, інакше це зроблять інші / УНІАН

Для України настав момент істини. Володимир Зеленський здобув впевнену перемогу в другому турі президентських виборів, здолавши Петра Порошенка. Більшість українців знають Зеленського як актора телесеріалу «Слуга народу», де він грає простого громадянина, роздратованого корумпованою політичною системою. В кіно його герой дивовижним чином став президентом. І от вигадка стала фактом. Зеленський готується до справжньої інавгурації, яка відбудеться вже цієї весни.

Не дуже вдаючись у політичні деталі під час передвиборчої кампанії, йому тепер потрібно показати українцям, яким саме лідером він буде. Про це на сторінках Washington Post пише директор Penn Biden Center з дипломатії й міжнародної співпраці Майкл Карпентер.

Він зауважує, що на відміну від ретельно прописаного кіногероя, Зеленський не зовсім «простий» громадянин. Його швидше можна віднести до еліт. Адже у нього є вілла в Італії й тісні зв’язки щонайменше з одним з найбагатших громадян України.

Читайте такожСтолтенберг запросив Зеленського в штаб-квартиру НАТО

І хоч зараз ніхто не знає, яким саме президентом він буде, можна точно сказати, яким українці хочуть, щоб він став. Опитування постійно демонструють, що люди хочуть трьох речей від його політичного лідерства. По-перше, вони хочуть бачити державника, який захистить від агресії Росії й відновить суверенітет України. По-друге, вони хочуть, щоб він став реформатором-тараном для олігархічної системи, яка підриває українську політику й економіку. І, нарешті, вони хочуть когось, хто зміцнить економічне зростання, підвищить зарплати й створить робочі місця.

Всі ці речі легко озвучити, але важко втілити. Однак, якщо Зеленський дійсно хоче бути «слугою народу», він щонайменше знає, якими повинні бути його стратегічні пріоритети. Щоб відбити російську агресію проти України, він вже закликав США і Велику Британію застосувати більший важіль впливу проти Москви й не стояти на узбіччі дипломатичних процесів, монополію в яких отримали Франція і Німеччина. Щоб побороти корупцію, він закликав ізолювати українські правоохоронні органи, зокрема НАБУ й антикорупційні суди, від політичного впливу. Щоб пожвавити економіку, він визнав, що інвестиції – це ключ. Але він гостро залежить від верховенства закону і поваги до приватної власності.

Читайте також"Почне здалеку": експерт спрогнозував поведінку Путіна у перемовинах із Зеленським

Якщо Зеленський хоче добитися успіху у втіленні цього порядку денного, який відповідає його передвиборчій риториці, йому буде потрібна як внутрішня, так і міжнародна підтримка. Вдома йому знадобиться парламент і громадянське суспільство, готові підтримати реформи. Якщо нинішній парламент стане надто роздробленим і нездатним зробити багато, парламентські вибори в жовтні пропонують чудову можливість привести потужний блок реформаторів. Українське громадянське суспільство вже стало потужним адвокатом реформ. І воно стане ключовим союзником, якщо Зеленський погодиться з ним співпрацювати.

Також йому знадобиться підтримка міжнародних партнерів. Нажаль, як і український парламент, трансатлантична спільнота роздроблена і зайнята іншими проблемами.

«Це повинно змінитися. Захід повинен струсити з себе діагноз «втоми від України», який він сам собі поставив. Його потрібно замінити підходом в дусі «чекай і дивись» з більш стратегічною політикою активної підтримки армії, антикорупційних і економічних реформ у цій стратегічно важливій країні», - йдеться в статті.

Читайте такожЗахідні ЗМІ про вибори в Україні: Зеленський зіштовхнеться з великим опором проти реформ

Автор наголошує: якщо міжнародна спільнота не прийме Зеленського, це зроблять інші актори. Олігархи вже дещо попереду у гонці за збереження їхніх корупційних інтересів і переваг. Кремль зробить те ж саме. Саме тому міжнародна спільнота повинна почати співпрацювати з переможцем на президентських виборах зараз, щоб підтримати еволюцію його поглядів, його команди й політичного порядку денного. Щоб ця еволюція просувала демократичні цінності, інноваційну економіку і верховенство закону. Західні лідери повинні взяти Зеленського під своє крило, надати стратегічні й технічні поради й запропонувати політичних радників, які зможуть дати рекомендації у проведенні оборонної реформи, міжнародної дипломатії, а також порадити у вирішення юридичних і економічних проблем.

Для України настав момент перелому. Захід повинен припинити поводитися так, ніби йому нічого втрачати від результатів в Україні. Натомість він повинен швидко прийти на допомогу новообраному президенту і допомогти його співвітчизникам рухатися в напрямку більш демократичної, суверенної й успішної України.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram