Ризики та користь від візового режиму з Росією

Олександр Хара
11:13, 08 червня 2017
Політика
6250 4
Думка

Якщо мислити категоріями мирного часу, то чимало наших громадян постраждає від введення Україною візового режиму з Російською Федерацією. Багатьом це створить незручності, тому що українці до Росії доволі часто їздять — у когось там родичі, у когось робота або житло. Тож для мирного часу запровадження візового режиму було б невдалим кроком.

Але зараз триває збройна агресія Росії проти України. За таких обставин комфорт наших громадян є другорядним. Найголовніше — це національна безпека і безпека тих самих громадян, які не розуміють, що їдуть на територію країни, яка не поважає ні внутрішнє російське, ні міжнародне право, яка затримує українських громадян і влаштовує провокації. Варто згадати хоча б наших громадян у Криму або «терориста», напевно, такого ж небезпечного, як Усама бін Ладен, — директорку української бібліотеки в Москві. Саме в таких умовах ми живемо сьогодні.

Запровадження візового режиму з Росією, передусім, призведе до фінансових та організаційних проблем, які має наше Міністерство закордонних справ, СБУ та інші структури, які повинні забезпечити відповідну систему зв’язку, яка б дозволила відфільтровувати тих, хто потрібен нашій країні, і тих, хто є небажаним в Україні. Це потребує, зокрема, тренування консулів. Хоча МЗС у нас завжди в стані стресу: недофінансування, небагато вільних професійних дипломатів, яких можна, за потреби, одразу десь розмістити, плюс - необхідність збільшення кількості наших дипломатів у представництвах України в Російській Федерації (це і посольство в Москві, і консульські відділи, і генеральне консульство). Тож, звичайно, після запровадження візового режиму, протягом перших місяців  це стане великим навантаженням, створить незручності і конфліктні ситуації. І, я думаю, що російські спецслужби будуть намагатися спровокувати ще більшу напругу.

Якщо візовий режим буде введений Україною, росіяни, скоріше за все, введуть його також і зі свого боку. Втім, спочатку вони подивляться, які наслідки це матиме

Крім того, це рішення викличе незадоволення наших громадян, які не розуміють, що йде війна і що нема чого вештатися до країни-агресора. Якщо ми подивимося на недавнє опитування громадської думки, то США і Україна лідирують серед тих, кого росіяни вважають ворогами. А в Україні при цьому — пацифізм, ми дуже розслаблені. Тому, після запровадження візового режиму, виникне напруження, причому, здебільшого, з української сторони, оскільки багато українців їдуть у Росію працювати або до родичів. Звичайно, ці люди будуть незадоволені українською владою, а росіяни це будуть використовувати проти нас.

Це проблема нашої влади — вона не мобілізує наше суспільство, не пояснює, що відбувається, тому в Україні і досі Росію вважають «братньою», «дружньою» і т.д., думаючи, що є лише певне непорозуміння між політиками. І саме цю тезу російські спецслужби активно закидають у наші ЗМІ та голови українців. Мовляв, «якби не Порошенко, то все було б гаразд», при цьому про Крим якось забули, а от «Донбасу потрібна певна автономія, і це нормально, бо в Україні триває процес децентралізації»…

Запровадження візового режиму з Росією, передусім, призведе до фінансових та організаційних проблем

Ще з часів радянських дипломатичних представництв у посольствах, генеральних консульствах, представництвах при міжнародних організаціях, здебільшого, сидять люди у піджаках, але вони, в часи своєї молодості, носили погони. Тобто це  розвідники й ті, хто займається підривною діяльністю. Після запровадження візового режиму у них не буде більше шансів та можливостей вільно працювати в Україні.

Тож є певні технологічні і логістичні нюанси із запровадженням візового режиму з Росією. І є вплив на суспільство, який російська пропагандистська машина буде використовувати і проти нас: вона буде показувати, що нинішня українська влада не відповідає інтересам нашого суспільства, оскільки «українці хочуть любити росіян і їздити до Росії», а влада лише нагнітає ситуацію, і якщо змінити цю владу, то одразу буде мир, Радянський Союз, чи СНД — кому що подобається.

Якщо візовий режим буде введений Україною, росіяни, скоріше за все, введуть його також і зі свого боку. Втім, спочатку вони подивляться, які наслідки це матиме. Нагадаю, коли турки збили російський літак, росіяни відреагували, а потім все відіграли назад, бо побачили, що вигідніше поводитися інакше. Або інша ситуація, коли Обама вислав російських шпигунів зі Штатів, росіяни не відреагували, хоча у розвідувальній спільноті та дипломатів заведено - якщо висилають п’ять твоїх дипломатів, ти маєш право видворити п’ятьох дипломатів або шпигунів тієї країни, яка це зробила першою. Москва цього не зробила, сподіваючись, що з Трампом можна буде домовитися.

Але чи є адекватним рішенням введення візового режиму Україною з Росією? Думаю, що не зовсім. Адекватним був би ще більш жорсткий режим, на кшталт того, що ми маємо з окупованими територіями Донбасу – спеціальний пропуск, який видає СБУ. Тобто, такий пропуск треба було б отримувати тим, хто їде у Російську Федерацію, або хто приїжджає з РФ в Україну. Такий жорсткий пропускний режим, потрібний для того, щоб убезпечити наших громадян від російської репресивної машини, а також, щоб не запускати в Україну небезпечних осіб, які займаються підривною діяльністю, був би адекватним.

Олександр Хара, директор Департаменту міжнародних багатосторонніх відносин Фонду «Майдан закордонних справ»        

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter