Україна закликала країни "Великої двадцятки" вплинути на РФ для звільнення українських моряків

Глава МЗС написав відповідні листи до міністрів закордонних справ країн "Великої двадцятки" (G20) та Європейського Союзу.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін закликає країни "Великої двадцятки" застосувати всі можливі важелі з метою впливу на Російську Федерацію для звільнення захоплених українських моряків.

Читайте такожМожуть натиснути на Путіна: політолог розповів, чого чекати Україні від саміту G20

Про це глава МЗС повідомив у соціальній мережі Facebook. Міністр нагадав, що сьогодні спливає термін, відведений Росії Міжнародним трибуналом ООН з морського права для реагування на його рішення і звільнення українських моряків.

"Росія, ясна річ, продовжує вдавати, що це її не стосується. Тільки от, як навмисно, усі члени арбітражу, окрім російського судді, чомусь думають інакше. Класика жанру: "Баба Яга – проти", - заявив Клімкін.

Він наголосив, що підписав листи до міністрів закордонних справ країн G20 та Європейського Союзу. "Закликаю під час наступної зустрічі "двадцятки" в Осаці застосувати всі можливі важелі з метою впливу на РФ для звільнення українських моряків", - наголосив Клімкін.

Також він нагадав, що "зрештою, і наші американські друзі сказали в Буенос-Айресі, що без звільнення українських моряків зустрічі з російським президентом не буде", і висловив впевненість, що "реакція РФ не забариться" і її слід очікувати "найближчим часом".

Глава МЗС переконаний, що коли спливе термін, до якого Росія повинна поінформувати суд про виконання наказу щодо звільнення українських моряків і суден, Україна має не лише моральне, але й юридичне право виносити питання на розгляд ООН та інших міжнародних організацій.

"І головне: Росія або виконує рішення міжнародного арбітражу, або доводить, що не виконує так звану конституцію міжнародного простору – Конвенцію з морського права. А також не поважає імунітетів, які є основою поняття суверенітету", - наголосив Клімкін.

"Тому з нашими друзями та партнерами будемо говорити про необхідність обмеження військової співпраці з РФ та відсутність будь-яких причин, щоб поважати її імунітети. І багато про що інше також", - додав глава МЗС.

Як повідомляв УНІАН, 25 листопада 2018 року Росія заблокувала проходження до Керченської протоки буксиру "Яни Капу" і катерам "Бердянськ" і "Нікополь", які здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя. Окупанти захопили в полон 24 українських військовослужбовців, трьох з них було поранено. Українців звинуватили в незаконному перетині кордону РФ (ч. 3 ст. 322 КК Росії, покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років).

16 квітня 2019 року Україна звернулася до Міжнародного трибуналу ООН з морського права з метою звільнення полонених і суден.

25 травня Трибунал ООН оприлюднив рішення про застосування тимчасових заходів у справі за позовом України до РФ, яким суд зобов'язав Росію звільнити моряків і судна. Водночас суд не задовольнив прохання України зобов'язати РФ припинити кримінальне переслідування полонених. Згідно з рішенням суду, Росія до 25 червня повинна поінформувати суд про виконання наказу про звільнення українських моряків і суден.

У МЗС РФ заявили, що Міжнародний трибунал ООН з морського права не має юрисдикції розглядати вимоги України звільнити захоплені військові судна і моряків.

За словами заступника міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олени Зеркаль, позов України до РФ щодо захоплення моряків і суден розглядатиметься по суті в окремому арбітражі.

Сьогодні, 25 червня, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Москва проігнорує вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права до 25 червня поінформувати суд про виконання наказу щодо звільнення українських військовополонених моряків і кораблів.