ВР направила на оцінку КСУ законопроект щодо зменшення кількості народних депутатів

Законопроектом також пропонується закріпити пропорційну виборчу систему.

Верховна Рада України включила до порядку денного другої сесії ВРУ і направила на висновок Конституційного суду президентський законопроект «Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)» (реєстраційний номер 1017).

Як передає кореспондент УНІАН, за це рішення проголосували 258 народних депутатів України.

Читайте такожРада направила на оцінку КСУ проект змін до Конституції щодо уповноважених ВР

Не голосували в повному складі фракції "Опозиційна платформа - За життя", "Європейська солідрність", "Голос", а з групи "За майбутнє" проголосував "за" лише один депутат.

Законопроектом пропонується в статті 76 передбачити, що Конституційний склад Верховної Ради становить триста народних депутатів України (на сьогодні він становить 450 парламентаріїв - УНІАН), які обираються строком на п'ять років.

Представник президента України у КСУ Федір Веніславський, виступаючи в сесійній залі, зазначив, що, «якщо вийти на вулицю і запитати громадян України про те, чи згодні вони з тим, що в Україні 450 народних депутатів, то ми чуємо 90% відповідей, а можливо, навіть і 100, про те, що 450 народних депутатів України - забагато».

За його словами, коли була закріплена в 1996 році норма Конституції про кількість народних депутатів, то населення України становило 52 мільйони, а на сьогодні, за найоптимістичними даними, кількість населення «суттєво скоротилася».

Читайте такожВР направила до КСУ проект закону щодо ініціювання народом законопроектів

Веніславський зазначає, що з цієї статті пропонується вилучити положення про те, що вибори народних депутатів України відбуваються на певних конституційних засадах – «на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування». При цьому він закликав всіх народних депутатів не спекулювати на цьому, оскільки «мова йде виключно про економію конституційного тексту». Ця теза викликала сміх у депутатів фракції «Європейська солідарність». Веніславський наголосив, що такі принципи записані в інших статтях і не доцільно їх дублювати.

Він також додав, що закріплюється ще одна вимога до майбутніх народних депутатів України - володіння державною мовою - українською.

До статті 77 вноситься норма про те, що Верховна Рада обирається за пропорційною виборчою системою. Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом. Веніславський наголосив, що це необхідно записати в Конституції, щоб кожен парламент не змінював законів під себе, під свою політичну силу.

Читайте такожНардепи скерували до КС законопроект про право Зеленського призначати керівників НАБУ, ДБР та регуляторів

Законопроектом передбачається Розділ XV "Перехідні положення" доповнити пунктом про те, що після остаточного ухвалення змін, Верховна Рада, обрана до набрання чинності зазначеним законом, продовжує виконувати свої повноваження до наступних виборів народних депутатів України.

Веніславський наголосив, що законопроект направляється до КСУ для отримання висновку про його відповідність вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Як повідомляв УНІАН, 3 вересня Верховна Рада скасувала депутатську недоторканність.