этот материал доступен на русском

Знайдені найдавніші останки Homo sapiens за межами Африки

11:00, 11 липня 2019
Наука та IT
824 0
Задня частина черепа виявилася закруглена, що характерно для представників H. sapiens, а не неандертальців / фото: Naked Science

Близько 40 років тому в печері Апідіма на західному узбережжі Греції були знайдені останки кісток задньої частини черепа. Новий аналіз вчених з Греції та Німеччини показав, що скам'янілостям понад 200 тисяч років. Таким чином вони опинилися найдавнішою знахідкою людей нашого виду за межами Африки.

Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі Nature, передає Naked Science.

Читайте такожУ Китаї знайшли стародавні "ксеноморфні" черепа

У 1970-х розкопки в Апідімі, виявили часткові залишки, які могли належати шести-восьми людям епохи плейстоцену. Зразок Apidima 2 вдалося визначити як фрагменти черепа неандертальця і датувати віком 170 тисяч років. Зразок Apidima 1 ретельному вивченню не піддавався і також вважався неандертальським. Однак тепер вчені використовували комп'ютерну томографію і з фрагментів реконструювали 3D-модель задньої частини черепа. Вона виявилася закруглена, що характерно для представників H. sapiens, а ніяк не для неандертальців з їх витягнутими черепними коробками.

Фото: ©Harvati et al., 2019

Завдяки уран-свинцевому методу датування вдалося встановити вік останків - 210 тисяч років. Нагадаємо, не так давно найдавнішими останками людей за межами Африки були названі зразки віком близько 170 тисяч років, знайдені в Ізраїлі. Разом з тим генетичні дані вказують, що перший вихід наших предків в Євразію відбувся ще 220 тисяч років тому. Так що грецька знахідка повністю укладається в сучасні уявлення про древні міграції сапієнсів.

Мабуть, Apidima 1 відноситься до періоду першої спроби сапієнсів закріпитися в Євразії - спроби не надто вдалої, після якої тут знову запанували неандертальці. Від тієї хвилі збереглися лише кам'яні знаряддя і кістки, поверх яких виявляються лише неандертальські останки. Наступна спроба сапієнсів закріпитися в Євразії відбулася 50-70 тисяч років тому і була успішною.

Як повідомляв УНІАН, вчені на Філіппінах знайшли останки раніше невідомого виду людини, який проживав понад 50 тисяч років тому.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter