этот материал доступен на русском

Вчені виявили сліди потужного вибуху в центрі Чумацького шляху, який затьмарив усі зірки

20:27, 04 червня 2020
Наука та IT
8270 0
REUTERS

Катастрофічний сплеск енергії, який вирвався з супермасивної чорної діри в центрі галактики Чумацький шлях 3,5 мільйона років тому, був настільки потужним, що освітив величезний газовий масив, який обертається навколо галактики.

Спостереження космічного телескопу Hubble свідчать, що світло, яке було створене тим вибухом, могли бачити ще навіть ранні предки людства, - пише Newsweek. Для них воно мало вигляд яскравого регіону на небі. На думку вчених, це світло освітило Магеллановий потік - довгий масив газу, який простягається, мов інверсійний слід, за двома сусідніми карликовими галактиками: Великою і Малою Магеллановою хмарами. Це надзвичайний ефект, якщо врахувати, що потік розташований приблизно за 200 тисяч світлових років від Чумацького шляху.

Читайте такожУ 100 разів більша за Сонце: учені виявили найяскравіший в історії вибух наднової

Вчені вважають, що потужний сплеск енергії став результатом процесу, в ході якого велика хмара водню, маса якої в 100 тисяч разів перевищувала масу Сонця, потрапила в диск матерії, який обертається навколо супермасивної чорної діри Стрілець А. Це призвело потужного спалаху ультрафіолетового світла, яке випустило конусоподібні промені електромагнітної радіації з полюсів Чумацького Шляху, мов промені світла з маяка. Ультрафіолетові промені з південного полюсу галактики досягли Магелланового потоку, де вони іонізували атоми водню. Це означає, що світло вибило з них електрони, а отже змусили потік світилися.

"Спалах був настільки потужним, що запалив потік, мов різдвяну ялинку. Це був катаклізм", - сказав автор дослідження з Space Telescope Science Institute в Балтиморі Ендрю Фокс.

Читайте такожЗіткнення Чумацького Шляху з іншою галактикою може відбуватися просто зараз

"Це демонструє нам, що різні регіони галактики пов'язані. І те, що стається в галактичному центрі, впливає на те, що стається в Магелланову потоці. Ми таким чином дізнаємося, як чорна діра впливає на галактику і її середовище", - пояснив вчений.

Вибух, який сколихнув Чумацький шлях три мільйони років тому, був настільки потужним, що він міг тимчасово затьмарити світло всіх зірок у галактиці разом узяті. Більше того, вчені допускають, що ця катастрофічна подія могла тривати сотні тисяч років.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter