У глибинах вод Антарктиди вченим вдалося зафільмувати "дивних" кальмарів (відео)

Про цей глибоководний вид відомо небагато, але його назва натякає на його незвично довгі щупальця.

Дивовижні кадри були зняті під час експедиції Minderoo-UWA Deep-Sea Research Centre і Inkfish в Антарктиді з грудня 2024 року по січень 2025 року.

Як пише IFLScience, на глибині 1000 метрів дистанційно керований апарат (ROV) команди виявив вид головоногих молюсків, відомий як Moratoothopsis longimana, примарно-білих кальмарів із довгими, елегантними щупальцями.

"Про цей глибоководний вид відомо небагато, але його назва натякає на його незвично довгі щупальця. Ймовірно, це мисливець у середній воді, це рідкісне спостереження", - написали вони.

Цікаво, що приблизно на тій самій глибині вони також зіткнулися зі Slosarczykovia circumantarctica. У цього головоногого молюска напівпрозора тканина, що дає змогу чітко бачити його внутрішні органи, включно з травним трактом. У нього великі очі, що світяться, які ідеально підходять для навігації в чорних глибинах океану, куди ніколи не проникає сонячне світло.

"Описаний як "найбільший сюрприз" подорожі, команда також задокументувала Alluroteuthis antarcticus на глибині 1500 метрів. Одну вражаючу червоно-червону особину навіть помітили такою, що стискала у своїх щупальцях спійману здобич - можливо, мантію іншого кальмара, можливо, навіть одного з його власного виду", - сказано в статті.

Важливо, що Антарктика є домом для цілої низки головоногих молюсків, від дуже маленького 15-сантиметрового Brachioteuthis до дуже великого 4-метрового Mesonychoteuthis - колосального кальмара. Гігантський антарктичний восьминіг також мешкає в холодних водах, що оточують континент.

Багато з цих головоногих молюсків виробили унікальні фізіологічні риси, щоб виживати у водах Південного океану з температурою нижче нуля. Наприклад, у гігантського антарктичного восьминога особлива блакитна кров, яка допомагає забезпечувати тканини киснем за мінусових температур. В інших морських видів кров перекачує антифризні білки, що допомагають справлятися з дуже холодною водою.

"Хоча науці відомі десятки видів кальмарів Південного океану, багато інших, ймовірно, ще не виявлено і вони уникають будь-якого контакту з людиною. Крім головоногих молюсків, загальне біорізноманіття Південного океану досі не повністю вивчено. Його суворий клімат і віддаленість довгий час перешкоджали науковим дослідженням, хоча останні досягнення в галузі технологій неухильно розширюють наші знання - як і ця остання експедиція Центру глибоководних досліджень Міндеру-UWA", - наголошується в статті.

Група австралійських вчених зосереджена на вивченні глибоких вод Південної півкулі, які часто не беруть до уваги, від крижаного Південного океану до віддалених западин Тихого океану. У період з липня по жовтень 2024 року вони вирушили на дослідження западини Тонга в південно-західній частині Тихого океану і зуміли зняти надзвичайно рідкісні кадри великоперізого кальмара, відомого своєю інопланетною зовнішністю і неймовірно довгими щупальцями.

Дослідження вод Антарктиди

13 січня від крижаного щита в Антарктиді відколовся гігантський айсберг завдовжки близько 30 кілометрів, відкривши ділянку океану, яка не бачила сонячного світла десятиліттями.

Команда вчених, що перебувала на борту дослідницького судна, вирішила обстежити морське дно в зоні, яка щойно оголилася. До цього моменту жодна людина не вивчала цю частину глибокого моря.

Те, що вони виявили під айсбергом, їх здивувало: гігантські морські павуки, восьминоги, крижані риби, корали і губки, зокрема губка у формі вази, вік якої, можливо, сягає кількох сотень років. Дослідники вважають, що зможуть описати десятки нових для науки видів.

Вас також можуть зацікавити новини: