Закон повинен розблокувати розслідування справ Майдану / фото УНІАН

Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань» (реєстраційний номер 2116).

Як передає кореспондент УНІАН, за це рішення проголосували 250 народних депутатів України. Водночас за поправку, яка стосувалася справ Майдану, проголосували 334 народні депутати.

В Прикінцевих та перехідних положеннях закону передбачено, що для забезпечення безперервності та ефективності досудових розслідувань у справах Майдану слідчі органів прокуратури, прокурори можуть бути переведені, за їхньою згодою, без обов’язкового проведення конкурсу до Державного бюро розслідувань, але не пізніше 11 січня 2020 року.

Читайте такожГПУ розповіла, скількох винуватців розстрілів на Майдані вдалось ув’язнити

При цьому зазначається, якщо ці слідчі, прокурори проводили досудове розслідування або здійснювали процесуальне керівництво (не менше чотирьох місяців поспіль входили до складу груп слідчих або прокурорів) у кримінальних провадженнях щодо подій, які мали місце під час мирних акцій протесту у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року, що підлягають передачі за підслідністю до ДБР.

Законом передбачено, що керівництво діяльністю Держбюро розслідувань здійснює його директор, який має першого заступника та двох заступників. Директор Держбюро розслідувань, перший заступник і заступники директора призначаються строком на п'ять років. Одна і та сама особа не може обіймати одну і ту саму посаду або іншу із зазначених більше двох строків поспіль.

Відповідно до закону, директор Держбюро розслідувань призначається на посаду президентом України за поданням комісії з проведення конкурсу на зайняття відповідної посади. Він також звільняється з посади президентом України за наявності підстав, визначених законом про ДБР. При цьому зазначається, що до складу конкурсної комісії входять: три особи, визначені президентом України; три особи, визначені Верховною Радою за поданням комітету Верховної Ради, до предмета відання якого належать організація та діяльність органів досудового розслідування; три особи, визначені Кабінетом Міністрів на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання і протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України». В законі зазначається, що Міністерство закордонних справ України визначає перелік таких міжнародних організацій не пізніше ніж за три місяці до завершення строку повноважень директора ДБР.

Народний депутат України Олександра Устінова (фракція «Голос») зазначила під час обговорення законопроекту, що, виходячи з нинішніх реалій, до комісії входитимуть 6 осіб – троє від ВРУ, де є президентська більшість, і троє від президента. «Це не є збалансована конкурсна комісія, тому що це все будуть представники від однієї партії». У відповідь голова комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський зазначив, що на даний момент в чинному законі директора ДБР обирає зовнішня комісія, яка складається з трьох представників Кабміну, президента та ВР. «Ми даним законопроектом включили від Кабміну трьох представників так званих міжнародних експертів для контролю тих рішень, які буде приймати відповідна комісія», - додав голова комітету.

Відповідно до закону, директори територіальних управлінь Держбюро розслідувань та їх заступники, керівники підрозділів центрального апарату ДБР та їх заступники призначаються на посаду та звільняються з посади директором за поданням конкурсних комісій, що проводять конкурс на зайняття посад.

Відповідно до закону, служба в ДБР є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Держбюро розслідувань зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.

Законом передбачено, що призначення на посади у Держбюро розслідувань, крім посад директора ДБР, керівника підрозділу внутрішнього контролю центрального апарату ДБР та керівників підрозділів внутрішнього контролю територіальних управлінь ДБР, здійснюється за результатами відкритих конкурсів, що проводяться конкурсними комісіями з проведення конкурсів.

Законом передбачено, що з метою запобігання і виявлення правопорушень у діяльності працівників ДБР у складі центрального апарату Держбюро розслідувань та його територіальних управлінь діють підрозділи внутрішнього контролю.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram