П'ятниця 13 стала чорним днем у календарі / фото: NealEnjoy

П'ятниця 13 – це незвичайний день, хоча б тому, що з ним пов'язано багато різних прикмет і забобонів. У 2020 році таких днів два – у березні та листопаді.

Що означає п'ятниця 13

П’ятницю 13-е прийнято вважати днем неприємностей, коли нібито потрібно бути готовим до різного роду невдач, а кращий спосіб до них підготуватися — це нічого не робити. Вчені, а в числі їх психологи і медики, вважають забобони і повір'я, пов’язані з п’ятницею 13-м, фобією, окремим випадком боязні числа 13, який отримав власну назву — параскаведекатріафобія, в основі якого — грецькі слова παρασκευή (п'ятниця) і δεκατρία (тринадцять). Згідно переконання вченого на прізвище Доссей, що запропонував термін, якщо ви зможете вимовити назву цієї фобії кілька разів без зупинки, ваш страх перед п’ятницею 13-м зникне сам по собі.

Культурологи відзначають, що це марновірство відносно молоде — згадок п’ятниці 13-го не зустрічається аж до другої половини XIX століття. Як же тоді на рахунок «біблійних легенд», згідно з якими, «саме в п’ятницю, 13-го Єва скуштувала заборонений плід і дала його Адаму. В цю ж дату Каїн убив свого брата Авеля. Ісуса Христа розіп'яли теж в п’ятницю». Висновок напрошується сам — вони з’явилися не раніше XIX століття.

Страх перед чорними кішками – це ще і відгомін епохи, коли відьом (а насправді просто красивих жінок і цілительок) спалювали на вогнищах. 1484 Папа Інокентій VIII сказав про кішок: "язичницькі звірі, що знаходяться в змові з дияволом". І саме з того моменту почалися переслідування невинних тварин.

Що не можна робити в п'ятницю 13

Тут все залежить від того, чи самі ви вірите в забобони, пов'язані з цим днем. Не секрет, що всі біди криються у ставленні людей до цієї дати. Причиною невдач частіше стає самонавіювання і страх.

Згідно з повір'ями у цей день не можна:

 • перед сном не слід довго дивитись в дзеркало,
 • не варто починати нові справи;
 • не рекомендується змінювати зачіску;
 • краще не вживати лайливі слова, особливо "чорт" та "свиня";
 • якщо ви потрапили під дощ, прийшовши додому, не сушіть парасольку відкритою.

Додамо, що в цей день значно підвищується ризик "угробити" гаджети, оскільки чимала кількість програмістів - творців вірусних програм - встановлювали механізм спрацьовування шкідливих властивостей вірусу саме в п'ятницю 13-го.

Прикмети п'ятниці 13

П’ятниця 13 завжди відрізнялася тим, що в цей день існує багато прикмет і забобонів. Навіть чорні кішки, розбиті дзеркала і розсипана сіль тьмяніють з наближенням цього дня.

Відтак, вважається, що в цей день не варто брати грошей у борг. Тому, що будь-який негатив, і інші погані емоції будуть передаватися саме через гроші. Окрім того, вважається, що цього дня дуже чутлива підсвідомість. І якщо ви будете розповідати про свої сни навіть близьким людям, то можете позбавити себе майже всіх життєвих сил.

Не можна сваритися і конфліктувати. Потрібно сказати, що в цей день всі люди дуже емоційні, тому будь-який мінімальний конфлікт переросте в грандіозний скандал.

Також вважається, що в цей день далекий шлях буде сповнений неприємних сюрпризів. Тому краще утриматися від подорожей.

Рослини, які були висаджені в п’ятницю 13, не будуть рости та плодоносити. Дуже не рекомендується планувати на цей день весілля. За прикметою, шлюб укладений в п’ятницю 13 не буде надійним та міцним.

Як пережити п'ятницю 13

У кожної людини є найпотужніша зброя проти будь-якої магічної напасті типу п'ятниці 13: власна психіка. Страхи перед тринадцяткою є тільки давніми забобонами. Але якщо ви вірите, що в цей день вас будуть переслідувати нещастя, то так і буде. Якщо просто сприймати п'ятницю 13 – як день закінчення важкого трудового тижня, у який можна розважитися, то так воно і буде.

Джейсон Вурхіз - головний герой фільмів про п'ятницю 13

Фільми на тему п'ятниця 13

П'ятниця, 13-е – чудовий день, щоб згадати про Джейсона Вурхіза, одного з найбільш безжальних маніяків в історії кінематографу.

Список з 12 фільмів:

 • «Остання п'ятниця. Джейсон відправляється в пекло» Jason Goes To Hell: The Final Friday (1993)
 • «Джейсон Ікс» Jason X (2001)
 • «Фредді проти Джейсона» Freddy Vs Jason (2003)
 • «П'ятниця, 13-е: Остання глава» Friday The 13th Part 4 – The Final Chapter (1984)
 • «П'ятниця, 13-е, частина 2» Friday The 13th Part 2 (1982)
 • «П'ятниця, 13-е: Новий початок» Friday The 13th Part 5: A New Beginning (1985)
 • «П'ятниця, 13-е» Friday The 13th (1980)
 • «П'ятниця, 13-е: Джейсон штурмує Манхеттен» Friday The 13th , Part 8: Jason Takes Manhattan (1989)
 • «П'ятниця, 13-е, частина 3» Friday The 13th Part 3 (1983)
 • «П'ятниця, 13-е» Friday The 13th (2009)
 • «П'ятниця, 13-е: Нова кров» Friday The 13th Part 7: The New Blood (1988)
 • «П'ятниця, 13-е: Джейсон живий» Friday The 13th Part VI: Jason Lives (1986)