В Україні призупинили процес екстрадиції казахстанської опозиційної журналістки

Суд частково задовольнив апеляцію Ахметової та зобов’язав Державну міграційну службу повторно розглянути її справу про отримання статусу шукача притулку.

Шостий апеляційний адміністративний суд у Києві призупинив процес екстрадиції з України казахстанської опозиційної журналістки, однієї з лідерів громадсько-політичного руху Демократичний вибір Казахстану (ДВК) Жанари Ахметової, яку на батьківщині переслідують за політичними мотивами.

Про це повідомляє правозахисна організація "Центр громадянських свобод".

" 25 лютого Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення задовольнити апеляційну скаргу Жанари Ахметової частково, скасувати рішення Державної міграційної служби України про відмову у наданні їй статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, та зобов’язати Державну міграційну службу повторно розглянути її справу про отримання статусу шукача притулку", - йдеться в повідомленні.

Таким чином, органи міграційної служби зобов’язані повторно вивчити усі доводи, які свідчать про наявність підстав для надання Ахметовій статусу біженця, та ухвалити відповідне рішення.

Читайте такожВ Алмати активісти закликали Україну відмовитися від екстрадиції казахстанської блогерки

Через таке рішення суду Ахметова залишається під проміжним захистом як людина, яка перебуває в процедурі отримання статусу біженця.

Як повідомляв УНІАН, Ахметова була вимушена покинути Казахстан через кримінальні переслідування з боку влади через її опозиційну діяльність. З березня 2017 року вона зі своїм неповнолітнім сином намагається отримати в Україні статус політичного біженця, але Державна міграційна служба без пояснень відмовляє їй.

За словами її адвоката Владислава Грищенка, підставою для втечі з Казахстану стали також протоколи про адміністративну відповідальність за публікації в соцмережах з проханням відвідувати судові засідання у справах казахстанських опозиціонерів, які місцева влада розцінила як «заклики до несанкціонованих мітингів».

Журналістка розповідає, що після її від'їзду в Казахстані та Україні проти неї розгорнули масштабну пропаганду в соціальних мережах, де публікують карикатури і ролики про неї та інших учасників руху ДВК. Крім того, Ахметова заявила, що в Казахстані за її підтримку було заарештовано кілька осіб.

Українські правозахисники вважають реальним мотивом переслідування Ахметової на батьківщині політичний - через її опозиційну діяльність, а відмову їй у наданні статусу біженки - необгрунтованою. Правозахисники зазначають, що в Казахстані Ахметовій загрожують тортури і несправедливий суд.

Крім того, її екстрадиція буде порушенням міжнародних зобов'язань України - адже про неприпустимість екстрадиції в таких випадках сказано в Конвенції ООН проти катувань, Конвенції ООН про статус біженців, Європейській конвенції з прав людини, Європейській конвенції про видачу правопорушників, Європейській конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах, Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, членом яких є Україна.