Дізнайтеся, в яких професіях можуть забронювати працівника і які є вимоги до зарплати.
В Україні представників деяких професій можуть бути заброньовані від призову в армії. Однак для цього підприємство має бути критично важливим для економіки. До того ж бронь надається на певний термін, після чого її потрібно оновлювати.
Про те, як в 2025 відбувається процес надання відстрочки через бронювання, ексклюзивно для УНІАН розповіла партнерка Grain Law Firm і адвокат Лідія Карплюк.
Як пояснила адвокат, перелік працівників певних органів, підприємств, установ та організацій, які мають право на бронювання, передбачений постановою Кабміну №76. Документ визначає, скільки військовозобов’язаних працівників можуть отримати відстрочку.
Згідно з постановою бронювання можуть отримати військовозобов’язані, які працюють в:
До 31 березня підприємства мали підтвердити свою критичність за новим порядком і фактично перебронювати своїх працівників. Не всім це вдавалося з першого разу, але все ж вони змогли завершити процедуру підтвердження критичності вчасно, і їхні працівники знову отримали право на бронювання від мобілізації. Хоча є і такі організації, по яких досі не прийнято рішення про віднесення їх до критичних.
Забронювати не можуть особу, яка має якісь порушення військового обліку. До прикладу, якщо людині раніше направляли повістку для уточнення даних чи проходження ВЛК, але вона її не отримала, то у базі "Оберіг" можуть бути зафіксовані порушення військового обліку, і це може стати перешкодою для бронювання такої особи.
Також, права на бронь не мають працівники того підприємства, яке не змогло набути статусу критично важливого, не підтвердило чи втратило його.
30 квітня стало відомо, що бронювання медиків частково скасують. Це станеться через запит Міністерства оборони - у ЗСУ зараз підвищена потреба у медичних фахівцях.
За словами Лідії Карплюк, для отримання відстрочки точно потрібно оновлювати дані, оскільки бронюванню підлягають військовозобов’язані, які перебувають на військовому обліку, уточнили військово-облікові дані в "Резерв+" та не перебувають у розшуку.
Якщо ТЦК та СП до бронювання не викликало людину повісткою на проходження ВЛК, тоді їй самостійно не потрібно приходити на комісію. Якщо ж повістка на ВЛК приходила, а людина не з’явилася, тоді у неї будуть проблеми з оформленням відстрочки.
У критеріях, за якими здійснюється визначення критичності підприємства, вказано рівень заробітної плати працівників. За загальним правилом розмір зарплати за попередній календарний місяць має розраховуватися за формулою – мінімальна зарплата по країні (8 тисяч гривень), помножена на коефіцієнт 2,5. Зараз це 20 тисяч гривень. Упродовж усього періоду, на який заброньований працівник, його зарплата має утримуватися на такому рівні.
Але трохи інше регулювання є щодо зарплат у державних, комунальних підприємствах, а також тих, у яких є державна частка акцій, підприємствах, які є виробниками електричної теплової енергії та деяких інших. Для бронювання в Україні працівників таких підприємств їхня зарплата має бути не нижчою за середню у регіоні за 4 квартал 2021 року відповідно до даних Держстату. У на той час заробітна плата становила приблизно 10-12 тисяч, а в Києві розмір середньої зарплати знаходився на рівні 20 тисяч гривень.
Зарплатний критерій для бронювання військовозобов'язаних не поширюється на ті підприємства, установи та організації, які відразу за замовчуванням визнані критично важливими. Це стосується:
Крім того, зарплатний критерій не враховується при бронюванні священнослужителів (працівників релігійних організацій).
Якщо в особи не завершене оформлення бронювання, то вона підлягає мобілізації. У такий проміжний період мобілізація буде законною, оскільки на її момент особа не має підстави для надання відстрочки від проходження служби.
За словами Лідії Карплюк, якщо у людини є бронь, то її мобілізація не повинна бути можлива: "Щоб мобілізувати військовозобов’язаного, який має бронь, потрібно вручну зняти з нього бронювання в реєстрі "Оберіг". Мені такі випадки невідомі, але, припускаю, що таке може бути. Якщо особу незаконно мобілізували, то їй потрібно оскаржувати неправомірні дії, зокрема, звертатися зі скаргами на гарячу лінію Міноборони, а у разі незаконного затримання - викликати працівників поліції."
Якщо людину незаконно намагаються мобілізувати за наявності бронювання, то їй не потрібно давати згоду на мобілізацію та не підписувати документи, а варто відстоювати свою позицію – письмово вказувати всюди, що вона не може бути мобілізована, бо має відстрочку.
Для співробітників підприємства, яке визнано критично важливим для забезпечення потреб Збройних сил, бронювання надається на період дії контракту, в якому прописано умови такої діяльності.
Для співробітників інших критично важливих підприємств термін дії становить 12 місяців, оскільки саме раз на рік організації потрібно підтверджувати статус критичності.
Для решти осіб, наприклад, чиновників, правоохоронців, термін дії броні співпадає з періодом, під час якого діє мобілізація - три місяці у зв’язку з продовженням воєнного стану.
Бронювати можна 50% військовозобов’язаних працівників, і таке правило стосується і ДСНС, і поліції та інших держструктур. Винятком є державні службовці категорії А (найвищі посадовці) та деякі інші, які всі мають право на бронювання. Також можуть бути заброньованими всі медичні працівники з основним місцем роботи у закладах охорони здоров’я.