День пам'яті жертв Голодомору / фото УНІАН

Щороку наприкінці листопада в Україні відзначають траурну дату - День пам'яті жертв Голодомору. Цього дня ми вшановуємо пам'ять усіх людей, які загинули під час трьох голодоморів у ХХ столітті. Дата встановлена з метою вшанування пам'яті мільйонів загиблих українців, які стали жертвами геноциду радянською владою.

Коли День пам'яті жертв голодоморів у 2023 році - дата та історія

Цей пам'ятний день було започатковано указом Леоніда Кучми у 1998 році і тепер відзначається щорічно в четверту суботу листопада. В 2023 році День пам'яті жертв Голодомору припадає на 25 листопада.

Це офіційне свято присвячене пам'яті жертв усіх трьох голодоморів, які були у 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 роках. Особливо трагічним був Голодомор 1932-33 років, який забрав від 4,5 до 10 мільйонів життів, залежно від різних оцінок.

Цей Голодомор, організований радянською владою, визнаний геноцидом українського народу у 31 країні світу. Упродовж тривалого часу Радянський Союз заперечував факт масової загибелі українців від штучного голоду. Журналістам заборонялося писати на цю тему. Тільки після здобуття незалежності України було розсекречено архівні документи та свідчення очевидців.

Масовий голод охопив усі області УРСР, особливо центральні регіони. Найважчим періодом Голодомору була перша половина 1933 року. За наказом Сталіна в українців вилучалося все зерно та будь-які запаси. Від розпачу селяни їли солому, кору дерев, шкіряне взуття, інколи навіть вдавалися до канібалізму.

Коли День пам'яті жертв Голодомору / фото REUTERS

День пам'яті жертв голодоморів: жалобні заходи

Традиційно цього дня організовують загальнонаціональну хвилину мовчання, якою вшановують пам'ять усіх померлих. У храмах України проводяться поминальні богослужіння. У траурну дату організовуються інформаційні заходи та проекти про голодомори.

У День пам'яті жертв голодоморів проводиться акція "Запали свічку пам'яті". Кожен українець може запалити свічку на вікні після хвилини пам'яті. Свічки також запалюють біля пам'ятників жертвам Голодомору, в храмах і в "Меморіалі жертв Голодомору" в Києві. 

Вас також можуть зацікавити новини: