Мобілізація в липні 2024 року - як каратимуть / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

У травні 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10449, згідно з яким усі військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років зобов'язані оновити свої дані в ТЦК. На тих, хто порушує правила, чекають покарання. УНІАН з'ясував, яким буде штраф за неявку в ТЦК і чи можуть відібрати майно.

Чи буде конфіскація майна ухилянтів

Відомо, що всі військовозобов'язані чоловіки мають у запасі трохи більше двох тижнів (до 16 липня), щоб оновити свої дані в ТЦК і виконати правила військового обліку. Якщо цього зроблено не буде, то ухилянт від мобілізації отримає адміністративне правопорушення, але оскільки співробітники ТЦК позбавлені необхідності складати такий протокол, вони можуть одразу виписати штраф за неявку до ТЦК - його розмір варіюється залежно від багатьох факторів.

За умови, що штраф не сплачено протягом 15 днів з моменту його отримання, наступний крок - конфіскація майна - у воєнний час така процедура доступна щодо тих, хто порушує правила військового обліку.

Відео дня

Наприклад, квартира або будинок ухилянта опиняться під арештом і можуть бути продані на онлайн-аукціоні, з цієї суми віднімають суму штрафу, а решту грошей повертають людині. З огляду на той факт, що у виконавців є доступ до баз нерухомості, покарати саме так військовозобов'язаного порушника не складе труднощів.

ВАЖЛИВО: юристи кажуть, що конфіскація майна в Україні зазвичай не застосовується, якщо сума боргу не перевищує 160 000 грн, тому, найімовірніше, спочатку заарештують і заблокують банківські рахунки.

Крім того, конфіскація майна навіть за суми штрафу або боргу понад 160 000 грн іноді неможлива.

Запам'ятайте, що ніколи і ніхто не зможе у вас за законом відібрати:

 • посуд, постільну білизну, засоби гігієни;
 • одяг, взуття, всі дитячі речі;
 • лікарські засоби, окуляри та інші вироби медичного призначення;
 • меблі (по одному ліжку і стільцю на кожну людину, один стіл і одна шафа на сім'ю);
 • один холодильник на сім'ю, один телевізор, персональний комп'ютер на сім'ю, один мобільний телефон - на кожну людину;
 • запас питної води, продукти харчування, необхідні для особистого споживання - з розрахунку на три місяці або гроші, необхідні для їх придбання;
 • майно і книги, необхідні для відправлення релігійних культів і ритуальних обрядів боржником, професійних занять, якщо вони є єдиним джерелом доходу;
 • паливо, необхідне для приготування повсякденної їжі та опалення житлового приміщення;
 • допоміжні засоби реабілітації, що забезпечують компенсацію або усунення стійких обмежень життєдіяльності людей з інвалідністю;
 • призи, нагороди, почесні та пам'ятні знаки.

Автомобіль теж конфіскувати не можуть, якщо він єдиний, зате співробітники ТЦК мають право оголосити порушника в розшук. Якщо поліція не знайде ухилянта, то через 5 днів ТЦК надсилають йому офіційного листа з вимогою виконати правила військового обліку. У разі ігнорування такого листа через 10 днів ТЦК мають право подати до суду прохання про обмеження прав на керування транспортним засобом. Простіше кажучи, якщо ухилянт від мобілізації не виконує умови ТЦК, він не зможе керувати авто законно - його права будуть "заморожені".

Арешт і конфіскація майна у кримінальній справі

Наступна стадія, якщо не сплачено штраф за неявку в ТЦК, військовозобов'язаного подали в розшук і\або заарештували всі його рахунки - арешт. Згідно з чинним законодавством, якщо після 16 липня виявиться, що порушник досі не прийшов до ТЦК, але отримував штрафи і не сплачував їх, під час зустрічі його може затримати поліція і доставити до ТЦК.

Кримінальну відповідальність ухилянт від мобілізації теж може отримати, але у двох випадках:

 • у разі систематичного ухилення;
 • якщо він пройшов ВЛК, був визнаний придатним, але відмовився від обов'язку виконувати обов'язок.

Тоді стосовно нього може бути порушено кримінальну справу за статтею "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період", покарання за нею може бути на строк від 3 до 5 років залежно від статті та тяжкості злочину.

Вас також можуть зацікавити новини: