Верховна Рада ухвалила в цілому закон про доброчесне лобіювання / фото УНІАН, В'ячеслав Ратинський

Верховна Рада ухвалила в цілому закон про доброчесне лобіювання. Про це повідомив народний депутат України з парламентської фракції "Голос" Ярослав Железняк. "За" проголосували 236 народних депутатів. 

Закон спрямований на реалізацію рекомендацій Європейської комісії, які зафіксовано в пакеті розширення, та є частиною урядового антиолігархічного плану дій. Так, у листопаді 2023 року Європейська Комісія визначила одним із кроків для вступу України в ЄС необхідність прийняття закону про лобіювання. Водночас, європейці у своєму звіті звернули увагу, що прийняттю такого законопроєкту повинні передувати широкі та всеохоплюючі консультації з громадськістю. Вони в Україні проведені не були, а більшість рекомендацій від громадських організацій були проігноровані. 

Як зазначається у законі, метою ухвалення закону є забезпечення правових засад лобіювання в Україні відповідно до міжнародних практик і стандартів, забезпечення нормативно-правового регулювання взаємодії посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування із заінтересованими сторонами та суб'єктами лобіювання, та встановлення прозорих механізмів забезпечення їхньої діяльності та посадових осіб.

Відео дня

Водночас, у законі не передбачена відповідальність для владних осіб, та зобов’язання реєструвати свої взаємодії та зустрічі з лобістами. Таким  чином, на переконання експертів, цей закон може перетворитися на інструмент тиску влади на громадські обʼєднання та бізнес-асоціації. 

При цьому, запроваджується державний нагляд від НАЗК за лобістами. Водночас, згідно з законом, лобістом буде вважатися кожен, кому не подобаються закони або законопроєкти, і хто у соціальних мережах висловить свою думку або пропозицію щодо них.