Тому громадська організація "Fight For Right" за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF) та підтримки партнера в Україні ООН Жінки допомагає внутрішньо переміщеним жінкам і дівчатам з інвалідністю отримати як життєво важливі асистивні технології, так і засоби гігієни, послуги з реабілітації та ін.

Кейс-менеджерка Fight For Right Карина Греськів розповіла, що команда отримує запити з трьох джерел: дзвінків на гарячу лінію 0 800 30 66 33, повідомлень у соцмережах організації і з листів, що надходять на електронну пошту help@ffr.org.ua. "Ми отримуємо багато прохань про допомогу від  початку  повномасштабного вторгнення росії в Україну. Більшість запитів - саме від жінок з інвалідністю, жінок, які є близькими людини з інвалідністю чи матерями дітей з інвалідністю. У роботі кожної кейс-менеджерки організації від 25 до 100 запитів. Ми дуже проймаємося ситуаціями людей, які до нас звертаються, дуже емоційно пропускаємо їхні історії через себе. Ми маємо дізнатися детальніше про життя людини, щоб максимально допомогти", – розповідає Карина.    

До команди Fight For Right часто звертаються з проханнями про крісла колісні. Ситуації трапляються різні. Зокрема, у Аліни, яка нині мешкає в Харкові, інвалідність була встановлена щодо порушення зору, та за станом здоров’я вона стала потребувати крісла колісного. Отримати його від держави без запису в індивідуальній програмі реабілітації виявилося проблематично. В іншій ситуації: Інні, яка втікла від війни із Сумщини до Києва, держава надала лише ходунки, хоча жінка просила крісло колісне, щоб мати змогу бувати на вулиці.

Відео дня

В обох наведених ситуаціях жінки були забезпечені відповідними зручними кріслами колісними завдяки зверненням до Fight For Right. Також команда допомагає отримати крісла колісні жінкам з церебральним паралічем, після інсульту тощо. У кожному випадку кейс-менеджерки добирають найбільш оптимальні варіанти крісел колісних і за розмірами, і за функціональністю, оскільки в усіх різні потреби.

Нещодавно електричне крісло колісне отримала Оксана, яка вимушена була з родиною переселитися із Часового Яру, що на Донеччині, до м. Кременчука на Полтавщину. Оксана звернулась із проханням саме про електровізок, тому що користуватись звичайним механічним кріслом не може через слабкість у руках, а чоловік не завжди поруч, щоб допомагати дружині. Електричне крісло колісне дало Оксані свободу пересування.

Поки немає державного забезпечення слуховими апаратами, чимало звернень до Fight For Right саме з проханням про них. Випадки різні: у когось виникла потреба замінити застарілі чи пошкоджені, а є й люди, яким вперше призначені слухові апарати, однак немає можливості їх придбати за власний кошт.

Приміром, у Анжели з м. Костянтинівки на Донеччині внаслідок обстрілів та пережитого стресу погіршився слух. "Ми проживали в Костянтинівці під постійними обстрілами. А в лютому цього року біля будинку розірвався снаряд. Осколками вибило вікна, побило дах. На подвір’ї зруйновані всі господарські будівлі. Я знайшла волонтерів, які вивезли нас у Суми. Досі в мене був старенький слуховий апарат, але він вже не виконував свою функцію. Я вдячна команді Fight For Right, вони все зробили буквально за два дні, і лікар приїхав, проконсультував, налагодив апарати", – емоційно відгукується жінка. Анжела не мала змоги відкласти кошти і придбати їх, оскільки їй доводилося самостійно піднімати на ноги чотирьох дітей. Нині двоє старших синів служать у лавах ЗСУ, а менші доньки-школярки постійно з нею.

За словами кейс-менеджерки Карини Греськів, люди дуже вдячні за допомогу. Часто звертаються і навіть не вірять, що їх підтримають. І хоча чи не щодня Карина чує слова вдячності за роботу, і досі є моменти, що розчулюють до сліз: "Нещодавно ми одній жінці передали слуховий апарат. До цього вона його не мала. Ми всією командою ледь не плакали, коли вона написала, що вперше почула кроки своєї дитини і наскільки можливість чути змінила її життя"

Іноді від управління соцзахисту населення нереально отримати навіть бандаж чи корсет для спини. Приміром, в Івано-Франківську фахівці МСЕК затребували усі "виписки" у Тамари, евакуйованої з Маріуполя. А на пояснення, що не змогла взяти все необхідне під час втечі від війни, радили зв’язатися зі своїм лікарем... Та це неможливі вимоги: оскільки лікар, на жаль, загинув у Маріуполі. До всього  Тамара вимушено пройшла МРТ чотири рази за два тижні! Чи це допомогло? – Ні. …Отримати потрібний бандаж їй вдалося лише у Fight For Right.

Як розповіла ще одна кейс-менеджерка Fight For Right Христина Стиранець, кожне звернення в організації розглядають індивідуально, намагаються виконати запит якнайшвидше. "Іноді люди дивуються, як так швидко нам вдається надіслати їм замовлене в запиті. Звісно, це не стосується всіх кейсів. Тому що, приміром, нині в Україні проблематично знайти реабілітаційні центри, у яких би не було черг. На жаль, людям доводиться чекати тижнями, щоб отримати реабілітаційні послуги", – зазначає Христина.  

Зросла кількість запитів  від внутрішньо переміщених жінок з інвалідністю саме на отримання  послуг з реабілітації. Зокрема, команда Fight For Right допомагає в цьому жінкам, у яких ревматоїдний артрит, нижній спастичний парапарез, загалом порушення опорно рухового апарату внаслідок травм, операцій тощо.

Часом внутрішньо переміщеним дівчатам та жінкам з інвалідністю не вистачає коштів навіть на придбання найнеобхідніших речей, зокрема тактильних тростин. Для них цінно було отримати через Fight For Right засоби гігієни, термометри та тонометри з голосовим супроводом, щоб мати можливість самостійно слідкувати за станом здоров'я тощо.

Більшість внутрішньо переміщених жінок з інвалідністю через війну опинилися в надскладних життєвих обставинах. Багато з них втратили не лише роботу чи звичний спосіб життя, а й житло, яке знищене внаслідок бомбардувань російськими військами, чи затоплення водами Каховського водосховища. Та попри всі труднощі наші дівчата й жінки прагнуть бути незалежними, самостійними і шукають для цього всі можливості.

Команда Fight For Right нагадує, кожна внутрішньо переміщена жінка з інвалідністю володіє тими самими правами, що й інші мешканці та мешканки приймаючої громади і має право:

  • на продовження усіх соціальних виплат, пов’язаних з інвалідністю та на поновлення виплат у разі їх припинення;
  • укласти декларацію з сімейним лікарем та отримувати медичні і реабілітаційні послуги;
  • отримувати допоміжні засоби реабілітації та соціальні послуги в громаді;
  • на освіту, працю, доступ до інформації та включення в ухвалення рішень;
  • на захист від дискримінації, насильства та експлуатації;
  • отримувати виплати як людина з інвалідністю;
  • отримувати допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам (така щомісячна виплата для осіб з інвалідністю становить 3 тисячі гривень);
  • на доступ до належного житла та гідних умов проживання.

У разі порушення ваших прав – ви маєте право на захист. Отримайте підтримку – безкоштовну юридичну допомогу від організації Fight For Right, а також підтримку в асистивних технологіях, реабілітації тощо.

Звертайтеся за номером гарячої лінії 0 800 30 66 33 або пишіть на електронну скриньку help@ffr.org.ua.   

Авторка: Ірина Довгаль, Fight For Right

Ініціатива впроваджується Fight For Right за сприянняUN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні#unwomenukraine та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF)Women's Peace & Humanitarian Fund, гнучкого й оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.