Експерт поділився покроковою інструкцією, як розірвати контракт і в яких випадках це можливо.
Безліч чоловіків пішли служити в ЗСУ за контрактом, однак через повномасштабну війну покинути армію і повернутися до звичайного життя стало набагато складніше.
Адвокат Сергій Литвиненко розповів УНІАН, чи можна звільнитися з військової служби за контрактом за власним бажанням і які способи існують. Раніше ми розповідали, як звільнитися з армії мобілізованому.
За словами адвоката, усі підстави вказані в законі "Про військовий обов'язок і військову службу". У 26 статті зазначається, що підставою для звільнення зі служби під час воєнного стану можуть бути:
Крім того, є варіанти, як розірвати контракт ЗСУ за сімейними обставинами. Так, від служби звільнять, якщо:
Окремо розглянемо, як це відбувається у зв'язку з погіршенням стану здоров'я.
Як зазначив Литвиненко, якщо у військовослужбовця є підозра на серйозне захворювання, через яке він не може продовжувати службу, він має написати рапорт на ім'я безпосереднього командира з проханням скерувати його на ВЛК. Якщо військово-лікарська комісія підтвердить наявність у військового хвороби, яка не дозволяє йому надалі проходити службу, він може звернутися з рапортом до командира з проханням звільнити його зі служби за станом здоров'я і додати до документа висновок ВЛК.
"У моїй практиці були випадки, коли контрактника звільняли зі служби через наявність розсіяного склерозу (хвороба центральної нервової системи, - Ред.), у разі виявлення онкології та через втрату кінцівок під час служби", - додав адвокат.
За його словами, звільнити зі служби можуть і за наявності інших серйозних проблем зі здоров'ям, зокрема, захворювань серцево-судинної або дихальної систем, опорно-рухового апарату, але все залежить від рішення ВЛК. Вона має визначити ступінь тяжкості перебігу хвороби і залежно від цього ухвалювати рішення.
Детально про хвороби, стани та фізичні вади, які можуть стати причиною для визнання військового непридатним або тимчасово непридатним до служби, написано в наказі Міністерства оборони №402. Далі розглянемо, як розірвати контракт із ЗСУ за допомогою інших підстав.
Розібравшись, чи можна звільнитися з військової служби за контрактом, перейдемо до самого процесу.
Адвокат пояснив, що для цього військовому потрібно написати рапорт на ім'я безпосереднього командира з проханням звільнити його зі служби, наприклад, за сімейними обставинами, а потім документ мають передати командиру військової частини. До рапорту обов'язково потрібно додати документи, що підтверджують наявність таких сімейних обставин.
Якщо підставою для звільнення є наявність трьох або більше дітей, то до рапорту треба долучити свідоцтва про народження, в яких буде вказано, що саме цей військовий є їхнім батьком. Якщо ж підстава - здійснення опіки над недієздатною людиною, то додати треба рішення суду про визнання особи недієздатною та призначення військового опікуном.
"Після подання рапорту на розірвання контракту безпосередній командир військового має перевірити обґрунтованість підстав для звільнення зі служби. Рішення про долю військового має ухвалювати командир військової частини - саме він має право видавати наказ про звільнення контрактника зі служби. Рапорти мають розглядати протягом 30 днів. Саме протягом цього часу може вирішитися питання про розірвання контракту за сімейними обставинами", - розповів Литвиненко.
Він додав, що більше часу потрібно на те, щоб розірвати контракт за станом здоров'я - приблизно від 30 до 60 днів. Якщо військовому відмовлять у задоволенні рапорту, він має право оскаржити таке рішення в суді. Якщо ж протягом 30 днів контрактник не отримав відповіді на рапорт, він може подати його повторно або йти до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності командира військової частини та зобов'язати його розглянути документи.
"У мирний час контракт із ЗСУ дозволяють розривати за власним бажанням, однак під час дії воєнного стану такої можливості у військовослужбовців-контрактників немає. Охочі розірвати контракт зможуть це зробити після того, як дія воєнного стану завершиться", - підсумував адвокат.